Dzień dobry, przeglądałem ulotki leków stosowanych w leczeniu OCD i znalazłem m.in. takie leki, któr

1 odpowiedzi
Dzień dobry, przeglądałem ulotki leków stosowanych w leczeniu OCD i znalazłem m.in. takie leki, które w ulotce dla pacjenta w działaniach ubocznych mają wymienioną chororobę nowotworową:

-Zoloft, Data ostatniej aktualizacji ulotki 03/2022,
Częstość wystąpienia nowotworu u pacjentów może być w przedziale (1/1000, 1/100].
-Sertraline Vitama, Data ostatniej aktualizacji ulotki 06/2019, Choroba nowotworowa może wystąpić u 1/1000 pacjentów.

Natomiast znalazłem też leki stosowane w leczeniu OCD, które w efektach ubocznych nie mają wymienionej choroby nowotworowej, np.:
-Fevarin (fluwoksamina), Data ostatniej aktualizacji ulotki 06/2021.
-Arketis (paroksetyna), Data ostatniej aktualizacji ulotki 02/2021.

Moje pytanie jest takie: czy to, że w przypadku Fevarin (fluwoksamina) i Arketis (paroksetyna) nie ma wymienionego nowotworu jako efektu ubocznego, to może być przez to, że nie poddano tych leków takim dokładnym badaniom jak Zoloft i Sertraline Vitama, czy może rzeczywiście po prostu taki efekt uboczny nie występuje? Jeśli to nie jest kwestia dokładności badań, to w przypadku gdy rozważa się rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, to może warto najpierw wybrać taki lek, który w możliwych działaniach niepożądanych nie ma wymienionej choroby nowotworowej?
Dzień dobry!
W medycynie występują podobne pojęcia, często używane zamiennie tj. objawy uboczne, działanie niepożądane, zdarzenie niepożądane.
Mają one jednak inne znaczenie. Są one wyjaśnione w ustawie Prawo farmaceutyczne.
1) niepożądane zdarzenie – jest każde zdarzenie natury medycznej
wywołujące negatywne skutki u pacjenta lub uczestnika badania klinicznego, któremu podano produkt leczniczy lub badany produkt leczniczy albo badany produkt leczniczy weterynaryjny, chociażby nie miały one związku przyczynowego ze stosowaniem tego produktu (np. podczas stosowania leku ktoś potknie się i złamie nogę, ale nie wynika to ze stosowania leku)

2) działaniem niepożądanym produktu leczniczego – jest każde niekorzystne i niezamierzone działanie produktu leczniczego;

3) efekt uboczny - działanie leku lub procedury medycznej inne niż zamierzone - nie zawsze jest to złe, np. w przypadku leków na depresję mogą powodować wydłużenie czasu do wytrysku, co czasem jest odbierane korzystnie przez pacjentów.

W ulotkach umieszcza się wszystkie te działania i zdarzenia, które wystąpiły w czasie brania leku, ale nawet jeśli nie wynikały z działania leku.

W przypadku sertraliny (setaloftu) mogą w ulotce częściej występować nowotwory, ponieważ jest to lek relatywnie bezpieczny pod kątem chorób somatycznych, zwłaszcza serca, a także rzadko wchodzi w interakcje - w związku z tym jest często stosowany u osób starszych, u których także częściej występują nowotwory. (mimo, że nie jest to efekt działania setaloftu)

fluwoksamina (fevarin) - częściej powoduje interakcje, dlatego rzadko stosuje się go u osób starszych obciążonych innymi chorobami.

Jeśli lek często powoduje powoduje poważną chorobę i udowodni się, że jest to jego działanie niepożądane, to jest wycofywany z obrotu, lub zalecane są bardzo częste badania kontrolne (jak np. w przypadku klozapiny - leku na schizofrenię)

Pozdrawiam.