Dzień dobry. Proszę o radę, zastanawiam się czy mam się czym martwić, bo potrafię wyolbrzymiać niesł

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Proszę o radę, zastanawiam się czy mam się czym martwić, bo potrafię wyolbrzymiać niesłusznie wiele rzeczy. Synek kończy 2,5 roku w lutym. Zanim przejdę do rzeczy chciałabym dodać, że we wcześniejszych latach miał nieco obniżone napięcie mięśniowe, przez co widywaliśmy się z fizjoterapeutą, późno trzymał główkę, późno raczkował, późno zaczął chodzić. Teraz już biega, ale nie o tym. Martwi mnie jego mowa. Potrafi powiedzieć dużo, ale nie zawsze zrozumiale. Rozumie wszystko co do niego mówię i wykonuje polecenia. Powtarza za mną, śpiewa piosenki. Łączy proste słowa, typu "no nie ma", "nie działa", "nie Szymuś" (jak go wołam a nie chce przyjść), "nie spać", "chodź tu", "jest bing (bajka)", "chce to". Nie umie jeszcze utworzyć pełniejszego zdania. Dużo słów umie mówić ładnie, ale większość mówi po swojemu, typu łała - działa, Danka - daka, Staszek - Stasi itd. Potrafi po swojemu zakomunikować co chce w danym momencie. Czy jest powód do odwiedzenia logopedy?
Dzień dobry, występujące długo takie uproszczenia sylabowe czy zastępowanie głosek zgodnych z etapem rozwoju, świadczą o pewnych trudnościach w obrębie percepcji fonemowej a może nawet mięśniowo-motorycznej w obrębie ustno-twarzowej.Warto udać się na konsultację do neurologopedy w celu oceny czy dziecko wymaga wsparcia, jeśli tak to w jakim zakresie.Czy będą potrzebne regularne spotkania czy wystarczy podać sposób zabawy z dzieckiem w domu, tak aby stymulować ewentualne wolniej rozwijające się funkcje.Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna dzieci - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Warto zbadać słuch dziecku i jak wcześniej koleżanka wspomniała może wskazywać na obniżone napięcie w obrębie artykulatorow mowy . Jak wspomniała pani również ze dziecko miało obniżone napięcie i było rehabilitowane tak tez trzeba sprawdzić i ewentualnie wzmocnić mięśnie narządów mowy. Pozdrawiam
Dzień dobry!
Z moich doświadczeń diagnostycznych wynika, iż prawie zawsze obniżone napięcie mięśniowe w ciele ( na obwodzie), a także opóźnienie w rozwoju motorycznym ( siedzenie, raczkowanie, chodzenie) przekładają się na obniżone napięcie traktu ustno- twarzowego. najważniejsze, jest ,że dziecko rozumie mowę. Jak pisały moje przedmówczynie jeżeli uproszczenia w mowie będą trwały długo, proszę nie czekać tylko udać się do specjalisty.