Dzień dobry, Podejrzewam, ze mam za krótkie wędzidełko językowe. Od małego nie potrafię wymówić l

3 odpowiedzi
Dzień dobry,

Podejrzewam, ze mam za krótkie wędzidełko językowe. Od małego nie potrafię wymówić litery r (długiej, ciągłej, występuje u mnie tzw. 'reranie') mam też problem z głoskami 's, sz, ś, ć'. Robiąc różne ćwiczenia językowe (podnoszenie języka do góry i do dołu, na boki) boli mnie wędzidełko. Chciałabym, żeby specjalista powiedział mi czy jest za krótkie, czy może przerośnięte i co mam w związku z tym zrobić, ale nie wiem do kogo w pierwszej kolejności udać się z tym problemem. Powinnam iść do logopedy czy laryngologa?
Dzień dobry, najpierw należy udać się do neurologopedy w celu oceny oraz ustalenia odpowiednich ćwiczeń przed podcięciem. Następnie specjalista wyjaśni do koło można się udać na frenotomię wędzidełka podjęzykowego. Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna - 185 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z podanego przez Panią opisu wynika, że występują u Pani wady wymowy w realizacji głosek przedniojęzykowych: zębowych i dziąsłowych oraz środkowojęzykowo-prepalatalnych. Gdy dodać do tego ból przy unoszeniu języka ku górze, to rzeczywiście objawy mogą wskazywać na skrócenie wędzidełka językowego, mogącego stanowić de facto przyczynę występujących wad wymowy.
Problemami tymi zajmuje się logopeda, zarówno przygotowaniem powiąziowo-mięśniowym do ewentualnego zabiegu podcięcia wędzidełka, opieką po podcięciu oraz korekcją wadliwej artykulacji. Samego podcięcia dokonuje w znieczuleniu miejscowym przygotowany do tego chirurg stomatologiczny lub lekarz stomatolog. Z punktu widzenia gojenia się rany, korzystniejsze jest podcięcie skalpelem, nie zaś laserowe. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry!
Warto, aby w pierwszej kolejności wędzidełko języka ocenił logopeda lub neurologopeda. Ustali on w jakim stopniu jest ono skrócone i czy potrzebny jest zabieg podcięcia wędzidełka (frenotomia). Specjalista pomoże również przygotować się do zabiegu oraz zaleci kroki, jakie należy wykonywać tuż po zabiegu, aby wędzidełko ponownie się nie zrosło.
Pozdrawiam!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.