Dzień dobry. Podczas badań krwi wyszedł mi wyniki AST - 59 (norma 5-34). Jestem osobą ciężko trenują

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Podczas badań krwi wyszedł mi wyniki AST - 59 (norma 5-34). Jestem osobą ciężko trenującą siłowo 3-4 razy w tygodniu. Suplementowałem 3 miesiące przed badaniami: spiruline, kwas alfa liponowy, omega 3. Na co dzień suplementuje cytrulinę i kreatynę. W sezonie zimowym suplementuje witaminę D. Pierwsze 3 suplementy brałem głównie aby obniżyć poziom trójglicerydów - co finalnie się udało i wróciło do normy. Moje pytanie brzmi: czy tak duża ilość suplementów mogła mieć wpływ na wyniki badań AST? Czy jest się w ogóle czym martwić?
Dzień dobry! Wyniki badania krwi AST na poziomie 59 są nieco podwyższone w stosunku do normy laboratoryjnej, co może sugerować uszkodzenie komórek mięśniowych lub wątroby.

Jeśli chodzi o suplementy, które przyjmowałeś, to kwas alfa-liponowy i omega-3 są ogólnie uznawane za bezpieczne i nie powinny powodować poważnych problemów zdrowotnych. Spirulina, chociaż jest bogata w składniki odżywcze, może również powodować niepożądane skutki uboczne u niektórych osób, takie jak biegunka, nudności i bóle brzucha. Cytrulina i kreatyna, podobnie jak inne suplementy, mogą powodować podwyższenie poziomu AST, ale tylko w niewielkim stopniu.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ciężki trening może również wpłynąć na poziom AST. Uszkodzenia mięśni podczas treningu, zwłaszcza w przypadku ciężkich ćwiczeń siłowych, mogą powodować podwyższenie poziomu AST. W takim przypadku warto zastanowić się nad tym, czy ostatnio nie podnosiłeś intensywności lub czasu trwania treningu przed badaniami krwi.

Jeśli poziom AST jest jedynym wynikiem, który jest poza normą, nie ma powodu do paniki, ale warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu omówienia wyników badań i ich wpływu na Twoje zdrowie. Warto również rozważyć zmniejszenie ilości suplementów, aby upewnić się, że nie przekraczasz zalecanej dawki i nie powodujesz niepożądanych skutków ubocznych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, ciężki trening siłowy, jeśli wykonał go Pan wieczorem, tj.dzień przed porannym badaniem może być przyczyną podwyższonej aminotransferazy asparaginianowej -AST. Ponadto AST występuje nie tylko w wątrobie ale również w nerkach, erytrocytach sercu i właśnie w mięśniach szkieletowych. Wszelkie mikro-uszkodzenia mięśni będące skutkiem ciężkiego treningu z obciążeniem doprowadzają do nasilonego uwalniania AST, co daje wzrost jego poziomu we krwi, Proponuje dla Pana spokoju i komfortu ;) wykonać ponownie badanie, ale poprzedzone dobrym przygotowaniem, o ile wcześniej go zabrakło. Pozdrawiam ciepło
Dzień dobry,

AST to enzym występujący w mięśniach, wątrobie, sercu i innych narządach. Wysokie wartości AST w badaniach krwi mogą sugerować uszkodzenie komórek mięśniowych lub wątroby. Jednakże, w Pani przypadku, wartości AST powyżej normy mogą być wynikiem intensywnych treningów siłowych. Podczas treningów siłowych dochodzi do "uszkodzeń" mięśni, co powoduje wzrost poziomu AST w krwi.

Suplementacja, którą stosowała Pani przed badaniami, również może wpłynąć na wynik AST.

Mając na uwadze powyższe informacje, sugeruję, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu zinterpretowania wyników badań krwi całościowo. Mogą oni pomóc w określeniu przyczyn wysokiego poziomu AST i zalecić ewentualne dalsze badania lub zmiany w diecie i suplementacji.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.