Dzień Dobry Ostatnio skorzystałem z usług pewnego psychologa, psychoterapeuty. Moim zdaniem wykona

2 odpowiedzi
Dzień Dobry
Ostatnio skorzystałem z usług pewnego psychologa, psychoterapeuty. Moim zdaniem wykonana przez niego usługa konsultacji psychologicznej została wykonana wadliwie. Jednakże chciałbym zweryfikować moje subiektywne wrażenia na podstawie bardziej obiektywnych lub raczej intersubiektywnych kryteriów oceny.
I stąd moje pytanie do psychologów i psychoterapeutów: Jakimi, waszym zdaniem, kryteriami oceny powinienem się kierować przy ocenie czy usługa konsultacji psychologicznej została wykonana wadliwie czy nie?
Nie chciałbym teraz podawać moich kryteriów oceny, aby nikogo nimi nie sugerować i skupić się na określeniu prawidłowych kryteriów tej oceny, a nie bronieniu mojej tezy.
Dzień dobry! Z jednej strony chciałabym długo zastanowić się nad odpowiedzią aby była wyczerpująca i najbardziej obiektywna, ale z drugiej strony warto może odpowiedzieć z poziomu pierwszych spontanicznych refleksji i własnego doświadczenia. Dla takiego spotkania konsultacyjnego ważne jest aby miejsce było przyjazne, budzące poczucie komfortu, intymności. Czas trwania i cena jeśli usługa jest płatna muszą być jasne. Terapeuta powinien krótko przedstawić swoją sylwetkę, aby wskazać możliwość, że osoba korzystająca z konsultacji może dopytać o kwalifikacje, dociekać kompetencji, jeśli wcześniej nie prześledził profilu terapeuty np. w internecie. Zakładam, że cel takiej konsultacji jest rozumiany przez osobę zgłaszającą się, ale moim zdaniem dobrze jest kiedy terapeuta zaznaczy, że spotkanie ma schemat dot. tego czym dziś się zajmiemy, np. zebranie danych metrykalnych osoby zgłaszającej się, podstawowe omówienie problemu i potrzeb wobec ewentualnych dalszych spotkań. Dodałabym też pytanie o aktualne sytuacje zagrażające - przemoc, przewlekłe choroby, stosowane używki, autodestrukcyjne myśli, zamiary. Terapeuta powinien poinformować jeśli w trakcie będzie wykonywał dla swoich potrzeb notatkę, w przypadku nagrywania audio/wideo - poprosić o zgodę. Myślę, że kryterium dobrego spotkania to zapytanie o motywacje osoby, korzystanie z innych lub wcześniejszych form pomocy i opisanie warunków korzystania z terapii (np. że potrzeba jest jeszcze kilku spotkań dla głębszego rozumienia sytuacji powodującej cierpienie i ustalenia celów terapii, albo jaki jest regulamin danego ośrodka), które będą jednak dogłębnie jeszcze omawiane podczas zawierania kontraktu z danym terapeutą prowadzącym proces. Jestem ciekawa ale też zaniepokojona co mogło wzbudzić poczucie ,,wadliwości". Proszę zadbać o swój komfort, nie rezygnować z szukania wsparcia i sprawdzić inne miejsce - oby kolejne doświadczenie było dobre oraz pomocne. Pozdrawiam, Klaudia Majka

Ocena jakości usługi konsultacji psychologicznej może być subiektywna, ale istnieją pewne ogólne kryteria, które można uwzględnić w procesie oceny. Oto kilka takich kryteriów, które psychologowie i psychoterapeuci mogą sugerować przy ocenie jakości konsultacji:

Profesjonalizm i etyka: Ocena może opierać się na tym, czy terapeuta zachował odpowiednią etykę zawodową, czy zachował poufność i czy zachował się profesjonalnie w trakcie konsultacji.

Empatia i zrozumienie: Warto ocenić, czy terapeuta okazał empatię i zrozumienie wobec Twoich trudności oraz czy wykazywał zdolność do słuchania i odczytywania Twoich emocji.

Klarowność i jasność komunikacji: Ocena może obejmować ocenę tego, jak jasno i zrozumiale terapeuta komunikował się podczas sesji oraz czy potrafił odpowiednio wyjaśnić koncepcje lub techniki.

Zakreślone cele i plan terapii: Jeśli konsultacja miała na celu omówienie problemów lub skonsultowanie ewentualnej terapii, warto ocenić, czy terapeuta precyzyjnie omówił cele i plan dalszego działania.

Sprawność techniczna: Jeśli konsultacja odbywała się online, warto uwzględnić sprawność techniczną narzędzi komunikacyjnych, takich jak stabilność połączenia.

Dostosowanie do potrzeb: Czy terapeuta dostosował się do Twoich potrzeb i kontekstu? Czy uwzględniał Twoje preferencje i wygodę?

Rozwijanie relacji: Czy terapeuta wydaje się budować pozytywną relację, opartą na zaufaniu i otwartości? To może mieć wpływ na dalszy rozwój terapii.

Skuteczność: Choć trudno ocenić skuteczność po jednej konsultacji, warto zastanowić się, czy omówione koncepcje, rady czy techniki wydają się sensowne i mają potencjał pomóc.

Wrażenia po sesji: Ostatecznie, to, jak czujesz się po sesji, jest ważne. Czy masz poczucie, że omówione tematy były ważne i że zyskałeś wartość ze spotkania?

Pamiętaj, że ocena jakości terapeuty może być subiektywna i to, co jest ważne dla jednej osoby, może nie być tak samo ważne dla innej. Ważne jest, abyś mógł się otwarcie zastanowić nad swoimi odczuciami i wyrazić swoje ewentualne obawy lub pytania terapeucie, jeśli będziesz kontynuował terapię.

Pozdrawiam,
Zacisze Zmiany