Dzień dobry, Odkąd pamiętam jestem nerwową osobą ,nie panuje nad emocjami-jak coś mnie zdenerwuje

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
Odkąd pamiętam jestem nerwową osobą ,nie panuje nad emocjami-jak coś mnie zdenerwuje odrazu krzyczę ,przeklinam ,najgorsze jest to ,że cierpią na tym moim najbliżsi ,mąż i córka nastolatka .nie potrafię tego opanować w żaden sposób. Obecnie mam ciężki okres, mam rocznego synka,kilka miesięcy po porodzie otworzyłam działalność i dużo pracuję łącząc to z opieką nad synem ,mąż pracuje ale pomaga mi w każdej wolnej chwili,mogę na nim polegać.Ponagaja mi też moi rodzice,chociaż mają masę swoich obowiązków. Teściowa pracuje ,wszystkie popołudnia i wieczory ma wolne - odkąd syn się urodził była u nas kilka razy w niedziele, nie pomaga przy maluchu wcale,przez całą ciążę nawet nie spytała jak się czuję albo czy w czymś mi pomóc,generalnie jestem na nią wściekła ,ona mówi cały czas jaka to ona nie jest zmęczona itp ona uważa jest najbardziej pracowitym człowiekiem na świecie a wszyscy inni mają za dobrze ,ta kobieta nigdy nie pracowała ani nie martwiła się o pieniądze ,zaczęła pracować dopiero w wieku 40 lat chyba z nudów (całe życie mieszkała w bloku)Ten absurd mnie irytuje . Ostatnio cały czas zaczęłam „truć ” mężowi na nią , ciągle mu mówię „twoja mamusia ” to i tamto , zdaje sobie sprawę , że robię źle ale nie potrafię się opanować ,tych negatywnych emocji na tą kobietę tymbardziej że wiem że nie robi ani nigdy nie robiła za wiele - mieszkanie w bloku , fitness ,spotkania ze znajomymi - na wszystko miała czas .Dodam też ,że to nie jest zwykłe gadanie ,dużo przy tym przeklinam i krzyczę ,poprostu mam w sobie bardzo dużo negatywnych emocji , proszę o pomoc
Dzień dobry,

Rozumiem, że obecny okres jest dla Ciebie wyjątkowo trudny, a Twoje reakcje emocjonalne wpływają na relacje z najbliższymi. Ważne jest, że zdecydowałaś się podzielić tym z kimś i szukasz pomocy. Przeżywasz wiele zmian, zarówno związanych z macierzyństwem, jak i prowadzeniem własnej działalności, co z pewnością generuje dodatkowy stres.

Przede wszystkim, zauważam, że jesteś świadoma swoich reakcji i pragniesz znaleźć sposób na ich opanowanie. To bardzo dobry krok. Możliwe, że obecne wyzwania przerosły Twoje zasoby psychiczne, co może prowadzić do wzmożonego napięcia i trudności w kontrolowaniu emocji.

W sytuacjach, gdy odczuwasz gniew lub frustrację, przydałoby się znaleźć chwilę dla siebie, aby się uspokoić. To może być krótka przerwa, chociażby kilka minut, podczas których skoncentrujesz się na oddechu lub wykonasz jakąś relaksacyjną czynność. Ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia emocjonalnego.

Warto również zastanowić się, dlaczego tak mocno reagujesz na teściową. Czasami nasze reakcje są związane z innymi ukrytymi uczuciami lub doświadczeniami. Psychoterapia może być pomocna w zrozumieniu głębszych przyczyn Twoich reakcji i nauki nowych strategii radzenia sobie z emocjami.

Jeśli to możliwe, staraj się otwarcie komunikować z mężem na temat swoich uczuć, ale staraj się unikać "truć" go na teściową. Możecie wspólnie poszukać konstruktywnych rozwiązań, które pomogą zminimalizować napięcie w domu.

W każdym razie, jeśli nie zrobiłaś tego już wcześniej, zdecydowanie polecam skonsultować się z psychologiem lub terapeutą. Mogą Ci oni pomóc zidentyfikować korzenie Twoich emocji, nauczyć technik radzenia sobie z nimi oraz rozwijać zdrowsze strategie komunikacyjne.

Pamiętaj, że zmiana wymaga czasu, a wsparcie terapeutyczne może być kluczowe w procesie pracy nad sobą. Życzę Ci powodzenia na tej drodze samopoznania i rozwoju emocjonalnego.

Dzień dobry, okres po porodzie, opieka nad małym dzieckiem, praca i obowiązki domowe mogą powodować, że czuje się Pani przeciążona. Dużo emocji widzę u Pani; wielorakie emocje skumulowały się i teraz potrzebują znaleźć ujście. Proszę pamiętać, że możemy latami upychać w sobie emocje- złość, poczucie niższości, zazdrość,ale one nie znikną. Przychodzi czas, że będą ujawnione, w najmniej oczekiwanym momencie i to ze zdwojoną siłą. Być może teraz właśnie Pani przeżywa czas "wyrzutu emocji".
Proponuję pochylenie się nad emocjami,przepracowanie ich wspólnie z psychologiem/psychoterapeutą. Ważne jest, żeby nauczyła się Pani zarządzać emocjami a także postawić sobie pytanie- czego Pani chce od życia? jak ono ma wyglądać? Czy zawiść wobec teściowej daje Pani jakieś korzyści? Czy złość na męża poprawia Pani sytuację życiową?
Zapraszam na konsultację. Wspólnie będziemy szukać najlepszego rozwiązania Pani trudności.
Tymczasem zalecam znaleźć trochę czasu dla siebie, złapanie oddechu, zrelaksowanie się. Pozdrawiam serdecznie Joanna Jaworska
Dzień dobry, dziękuje za podzielenie się swoimi myślami i emocjami. Bardzo często jest tak, że okres szczególnego wystawienia na wiele obowiązków czy trudności (w Pani przypadku małe dziecko, własna firma i obowiązki domowe) może powodować u nas wiele myśli z którymi wiążą się nieprzyjemne emocje. Sądzę, że warto pomyśleć nad pomocą psychologiczną. Spotkania te dadzą okazję do przyjrzenia się danej myśli, emocji oraz wspólnie mogliby Państwo znaleźć rozwiązania redukujące stres.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Warto pamiętać, że zwrócenie uwagi na własne zdrowie psychiczne jest ważne, zwłaszcza gdy pojawiają się trudności z panowaniem nad emocjami.

Oto kilka sugestii, które mogą Ci pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami:

Przerwa na oddech: Gdy zaczynasz odczuwać wzrost emocji, spróbuj zrobić krótką przerwę i skoncentrować się na spokojnym, głębokim oddechu. To może pomóc w obniżeniu poziomu stresu i zwiększeniu świadomości tego, co się dzieje.
Zrozumienie swoich emocji: Próbuj zrozumieć, co wywołuje te silne emocje i zastanów się, czy to jest kwestia związana z aktualną sytuacją, czy może przypomina Ci o czymś z przeszłości.
Komunikacja z mężem: Porozmawiaj z mężem o swoich uczuciach, bez obwiniania. Wyraź, jakie są Twoje potrzeby i jak możecie wspólnie znaleźć rozwiązania dla obowiązków domowych i opieki nad dzieckiem.
Wsparcie od innych: Rozważ poszukiwanie wsparcia od przyjaciół czy innych bliskich osób, które mogą zrozumieć Twoją sytuację. Czasem dzielenie się z kimś swoimi uczuciami może pomóc w ich zrozumieniu.
Zastosowanie technik relaksacyjnych: Wypróbuj różne techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy progresywne relaksowanie mięśni. Mogą one pomóc w redukcji napięcia i stresu.
Rozważ psychoterapię: Profesjonalna pomoc psychoterapeuty może być bardzo pomocna w radzeniu sobie z silnymi emocjami i naukę zdrowych strategii radzenia sobie.
Pamiętaj, że każdy z nas czasem doświadcza trudności w panowaniu nad emocjami. Ważne jest, abyś nie tylko rozumiała, co wywołuje Twoje emocje, ale także działała w kierunku zdrowego radzenia sobie z nimi. Jeśli sytuacja staje się zbyt trudna, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże Ci w znalezieniu konstruktywnych rozwiązań i strategii.