Dzien dobry, od wielu lat mam problemy w życiu zawodowym. Nie potrafię odnaleźć się w pracy, jestem

4 odpowiedzi
Dzien dobry, od wielu lat mam problemy w życiu zawodowym. Nie potrafię odnaleźć się w pracy, jestem w niej bardzo słaba. Mimo tego z testów IQ wychodzi, że mam inteligencję powyżej przeciętnej. Bardzo zależy mi na dotarciu do przyczyny, czemu nie radzę sobie w żadnej pracy. Czy to może być autyzm lub ADHD w wieku dorosłym? Pozdrawiam
Witam. Z pewnością trudno określić jednoznacznie przyczyny opisanych trudności, na podstawie tej jednej informacji. Pomocne byłoby ustalenie od kiedy występują problemy, jaki był ich kontekst. Dodatkowo - jak przebiegała edukacja na etapie szkolnym (czy występowały wówczas i jakiegoś rodzaju deficyty -np., czy były to problemy z uwagą, pamięcią czy tak jak w Zespole Aspergera, dotyczące umiejętności społecznych, trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji, wycofaniem z życia społecznego, nieprawidłową interpretacją komunikatów niewerbalnych, rozpoznawania emocji).
Poza tym, powolne nabywaniem nowych umiejętności, może wynikać choćby tylko z problemów z koncentracją. A te z kolei charakterystyczne są dla wielu zaburzeń (chociażby lękowych, zab. obsesyjno-kompulsyjnych czy depresji). Dlatego też zalecałabym konsultację psychologiczną umożliwiającą zebranie wywiadu, przeprowadzenia adekwatnych testów diagnostycznych i w dalszej kolejności zastanowienie się nad psychoterapią. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, trudności z którymi się Pani zmaga mogą mieć wiele przyczyn. Z jednej strony mamy aspekt możliwości poznawczych, z drugiej umiejętności społeczne, które są nam potrzebne by poradzić sobie w pracy. Warto rozważyć konsultację psychologiczną, żeby przy pomocy specjalisty przyjrzeć się temu gdzie leży problem. Pozdrawiam
Myślę, że spotkania u psychoterapeuty i psychiatry byłby pomocne, aby zobaczyć co się dzieje. Pozdrawiam
Witam Panią serdecznie,

przyczyna Pani samopoczucia może być bardzo złożone, ale oczywiście ADHD jest też możliwe jeżeli ma Pani następujące objawy:
ADHD dzielimy na trzy podtypy:

6A05.0 Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, postać przeważająco nieuważna

Osoby posiadające deficyt uwagi mają duże trudności z wykonywaniem zadań wymagających podtrzymywania uwagi, szczególnie przy zadaniach uważanych przez te osoby za mało ciekawe i monotonne. Zdarza się że w codziennym funkcjonowaniu mają problemy z organizacją codziennych czynności, zapominają różnych przedmiotów i bardzo często prokrastynują.

6A05.1 Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, postać przeważająco nadpobudliwa-impulsywna

Osoby cechujące się nadpobudliwością psychoruchową są nadmiernie aktywne ruchowo, mają trudności w pozostawaniu w bezruchu. Wykazują trudności w samokontroli zachowania oraz impulsywność.

Aby można było zdiagnozować ADHD objawy powinny występować zarówno w dzieciństwie jak i obecnie. Do diagnozy ADHD służy wywiad diagnostyczny DIVA.

Zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem diagnostą celem uzyskania dalszej pomocy.