Dzień dobry, od pewnego czasu mam problem ze swoją mową. Zaznaczę, że jestem osobą bardzo wrażliwą

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
od pewnego czasu mam problem ze swoją mową. Zaznaczę, że jestem osobą bardzo wrażliwą i przejmuje się wieloma rzeczami. Jeżeli chodzi o mój problem to dotyczy on bloków mowy. Wygląda to tak, że jak chcę coś powiedzieć to nie mogę, a jak mi się już uda coś z siebie wydobyć to wtrącam w zdanie pełno niepotrzebnych słów takich jak: no, właśnie, chyba itp. Wtrącam je dlatego, że nie jestem w stanie utrzymać płynności mowy. Byłem z tym u psychologa i logopedy, polecono mi ćwiczenia oddechowe ale nie przyniosły one efektów. Jestem niemal pewien , że problem jest w mojej głowie i nie wiem jak się go pozbyć. Dodam jeszcze, że kiedy na przykład wiem, że mam coś powiedzieć albo przeczytać na głos przed całą klasą to czuje ścisk w gardle. Prosiłbym o jakieś porady jak się tego pozbyć.
W takiej sytuacji polecam psychoterapię indywidualną.

Dzień dobry. Podstaw tak naprawdę może być wiele. w pierwszej kolejności przede wszystkim podjęłabym badanie funkcji poznawczych , wykluczenie podłoża organicznego. Dopiero po pełnym badaniu proponowałabym dalszą diagnozę. Tylko prawidłowa diagnoza pozwoli podjąć właściwe leczenie.
Dzień dobry! Rozumiem, jak frustrujące może być doświadczanie bloków mowy, szczególnie kiedy są one powiązane z lękiem i niepokojem. To, co Pan opisuje, wydaje się być związane z nadmiernym napięciem i stresem, które mogą znacząco wpływać na płynność mowy. Skoro ćwiczenia oddechowe i wizyty u specjalistów nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć inne strategie, które mogą pomóc w zarządzaniu tym problemem.

1. Terapia psychologiczna: Skoro mówi Pan, że problem wydaje się być związany ze stanem psychicznym, kontynuacja terapii psychologicznej może być kluczowa. Psychoterapeuta może pomóc Panu zgłębić przyczyny lęku związanego z mówieniem i nauczyć technik radzenia sobie z nim. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest szczególnie skuteczna w pracy nad lękami i przekonaniami, które mogą wpływać na płynność mowy.

2. Techniki relaksacyjne i mindfulness: Oprócz ćwiczeń oddechowych, które już Pan próbował, inne techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, jogą czy techniki mindfulness, mogą pomóc w redukcji ogólnego poziomu stresu i napięcia. Regularna praktyka może przynieść długoterminowe korzyści w redukcji lęku.

3. Ćwiczenia mowy: Choć logopedia nie przyniosła dotąd oczekiwanych efektów, warto kontynuować regularne ćwiczenia, które mogą polepszyć kontrolę nad mową. Może warto spróbować innych metod lub technik pod okiem innego specjalisty.

4. Grupy wsparcia: Dołączenie do grupy wsparcia dla osób zmagających się z podobnymi problemami mowy może pomóc Panu poczuć się mniej osamotnionym w swoich doświadczeniach i dać dodatkowe źródło wsparcia i porad.

5. Nagrywanie siebie: Może Pan spróbować nagrywać swoje przemówienia lub czytanie na głos w domowym zaciszu. Odsłuchiwanie nagrania i praca nad płynnością mogą pomóc Panu zbudować większą pewność siebie i komfort w mówieniu.

6. Przygotowanie i praktyka: Przed wystąpieniem publicznym warto starannie przygotować to, co chce Pan powiedzieć. Ćwiczenie przed wystąpieniem może zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie kontroli.

Rozwiązanie problemów z mową, szczególnie tych związanych z lękiem, wymaga czasu i cierpliwości. Proszę się nie zrażać, jeśli postępy będą początkowo wolne. Ważne jest, aby być wytrwałym i kontynuować praktyki oraz terapie, które mogą Panu pomóc. Jeśli czuje Pan, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia, proszę nie wahać się prosić o pomoc. A w ramach relaksu polecam obejrzeć inspirujący film " Jak zostać królem" z Colinem Firthem w roli głównej.