Dzień dobry. Od jakiegoś czasu kłócę się ze swoją mamą. Jest mocno religijną osobą, nie chce zaakcep

3 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu kłócę się ze swoją mamą. Jest mocno religijną osobą, nie chce zaakceptować tego, że sam nie wierzę, ani nie chcę mieć nic wspólnego z instytucją kościoła, czyli też nie planuję brać ślubu kościelnego (co rozpoczęło tę kłótnię), ani też chrzcić swoich przyszłych dzieci. Jestem jej wdzięczny za, praktycznie samotne, wychowywanie mnie, jest bardzo dobrym człowiekiem i absolutnie nie chcę palić za sobą mostów, ale nie jestem w stanie żyć ani wychowywać
niezgodnie z moimi przekonaniami. Czy terapia rodzinna ma jakikolwiek sens? Mam wrażenie że mediacje w takim zerojedynkowym przypadku są bezcelowe, jednak nie wiem czy zostało mi cokolwiek innego.
Dzień dobry,dosyć często się zdarza,że rodzice mają kłopot,gdy ich dorosłe dzieci mają inne poglądy czy wartości niż oni sami. Z tego,co Pan pisze, zależy Panu na dobrej relacji z mamą a jednocześnie ma Pan kłopot z wyraźnym postawieniem granicy, bo boi się Pan pogorszenia stosunków. Zachęcam do wybrania się do terapeuty CBT by popracować nad stawianiem granic w relacji z mamą. Dobrze byłoby po jakimś czasie zaprosić też na wspólne spotkanie mamę by mogła lepiej zrozumieć,że ma Pan prawo do własnych wyborów. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Dzień dobry,

spotkanie Pana i Mamy z psychologiem może pomóc zaakceptować różnice i skupić się na tym co oboje cenicie, zamiast na tym co Państwa różni. W mojej ocenie takie spotkanie ma spory potencjał na ulepszenie relacji.

Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Zemsta-Piasecki
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Konflikt z Pana mamą na temat różnic w przekonaniach religijnych jest dla Pana trudny i ważne jest znalezienie konstruktywnego rozwiązania. Spotkanie z psychologiem może być przydatne w sytuacjach takich jak ta, ponieważ może pomóc w komunikacji, zrozumieniu i znalezieniu kompromisów między członkami rodziny o różnych przekonaniach.
Psycholog pomoże w rozwinięciu umiejętności komunikacyjnych, zrozumieniu perspektyw drugiej osoby.
Ważne jest również, aby pamiętać, że spotkanie z psychologiem niekoniecznie musi prowadzić do kompromisu w kwestii samej wiary czy decyzji dotyczących ślubu czy chrztu. Celem spotkania może być również nauka szacunku i akceptacji dla różnic między członkami rodziny, a także nauka radzenia sobie z konfliktami w zdrowy sposób (asertywność, stawianie granic, przeżywanie odmowy). Pozdrawiam serdecznie, Dariusz Trzebuniak
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.