Dzień dobry, Obecnie jestem w drugiej ciąży i od jej początku nie mogę sobie sama ze sobą poradzi

3 odpowiedzi
Dzień dobry,

Obecnie jestem w drugiej ciąży i od jej początku nie mogę sobie sama ze sobą poradzić. Od zawsze miałam lęk przed szpitalem, lekarzami, badaniami. Pierwsza ciąża 7 lat temu była dosyć spokojna a w tej bardzo wszystko przeżywam. To mój 11 tydzień i zdiagnozowaną cukrzycę ciążową. Ta wiadomość mnie podłamała, ale staram sobie radzić z dietą i mierzę cukier. W pierwszej ciąży miałam leciutkie jednorazowe krwawienie, wystarczyły czopki i było już dobrze. Ginekolog już wtedy mnie uprzedził, że jak sytuacja się powtórzy w kolejnej ciąży to będę musiała pojechać na zastrzyk do szpitala i zostać tam parę dni. Ta myśl o tym, że tak może być mnie prześladuje. Codziennie o tym myślę i strasznie się boję szpitala i tego co by mi tam robili. 5 lat temu miałam usuwany woreczek żółciowy i byłam w szpitalu 2 doby. Bardzo się stresowałam przed tym wszystkim. Przed samym zabiegiem byłam na środku uspokajającym. Później się śmiałam, że więcej było tego strachu niż czego kolwiek. 7 lat temu z córką miałam cc i nie było aż tak źle jak myślałam. Nie wiem skąd teraz ta panika, lęk przd tym wszystkim. Najgorszy to ten strach przed szpitalem w czasie ciąży.
Pozdrawiam.
Dzień dobry, zachęcam do skorzystania ze wsparcia psychologa. W czasie ciąży mogą się nasilać lęki, niepokój, może Pani doświadczać skrajnych emocji. Pisze Pani o lękach związanych ze szpitalem. Często lęk sprawia, że unikamy wszelkiej styczności z tym, czego się boimy. Unikanie dodatkowo nasila lęk. Zapraszam na konsultację. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy nastawionej na poprawę codziennego funkcjonowania.

Dzień dobry,
Jest Pani w momencie życia, w którym wiele zmienia się w Pani fizjologii co może wpływać na wahania nastroju, występowanie lęku, doświadczaniu silnych emocji. Rozumiem, że lęk, którego Pani doświadcza jest nieuzasadniony i niepotwierdzony wydarzeniami z przeszłości. Warto zastanowić się co dokładnie powoduje, że doświadcza Pani lęku, co takiego może się wydarzyć, czy podobne sytuację miały miejsce w przeszłości. Polecam spotkanie z psychologiem w celu poszukania przyczyny lęku.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,

Lęk przed szpitalem i zabiegami medycznymi, zwłaszcza w czasie ciąży, jest zupełnie zrozumiały. To, co Pani przeżywa, może być potęgowane przez obecne hormony ciążowe oraz przez stres związany z diagnozą cukrzycy ciążowej. Ważne jest, aby pamiętać, że to, co Pani czuje, jest normalną reakcją na trudne okoliczności.

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z tym lękiem może być otwarte rozmawianie o swoich obawach z bliskimi, a także z lekarzem prowadzącym. Wyrażanie swoich uczuć i obaw może nie tylko przynieść ulgę, ale również pomóc w znalezieniu dodatkowego wsparcia.

Dodatkowo, mogłoby być pomocne skorzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty, który specjalizuje się w pracy z kobietami w ciąży i może pomóc w zarządzaniu lękiem oraz stresami związanymi z ciążą. Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, czy mindfulness, również mogą być wartościowym narzędziem w łagodzeniu napięcia.

Przygotowanie do wizyty w szpitalu również może pomóc w zmniejszeniu lęku. Może to obejmować rozmowy z personelem medycznym o tym, czego można się spodziewać, oraz ustalenie planu, który pomoże Pani czuć się bardziej kontrolującą sytuację.

Pani wcześniejsze doświadczenia, choć stresujące, pokazują, że potrafi Pani radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Przypominanie sobie, że poprzednie doświadczenia okazały się mniej straszne niż się wydawało, może również pomóc w zbudowaniu pewności siebie w obecnej sytuacji.

Prosze pamietać, że jest to okres, który wymaga szczególnej troski o siebie. Proszę dbać o swoje zdrowie psychiczne tak samo, jak o fizyczne. Wsparcie profesjonalne i bliskich może być nieocenione w takim czasie. Trzymam kciuki za Panią i życzę dużo zdrowia oraz spokoju na cały okres ciąży.