Dzień dobry, moje dzieci mają lambiozę. Nie wiem co im dawać do jedzeni. Tzn wiem,że produkty bez l

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
moje dzieci mają lambiozę. Nie wiem co im dawać do jedzeni. Tzn wiem,że produkty bez laktozy, pełnoziarniste, bez owoców i cukrów ogólnie.
Ale mam pytanie: czy mogę im dawać produkty mleczne w ogóle w sytuacji kiedy objawem Lambiozy jest biegunka? Dzieci mają 1,5 i 6 lat. Drugei pytanie czy mogę słodzić dzieciom potrawy ksylitolem, erytrytolem czy innym zamiennikiem? Moje dzieci to dodatkowo niejadki, które bardzo spadły na wadze zanim zostały poprawnie zdiagnozowane. Czy ktoś mi pomoze?
Dzień dobry,
przy lambliozie należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
po pierwsze mogą wystąpić niedobory pokarmowe, chociażby przez wzmożone biegunki, a też w zależności od czasu trwania choroby (częste niedobory wit. B12, czy też kwasu foliowego).
Po drugie dieta powinna być urozmaicona, tak jak Pani pisze głównie surowe owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, warto wprowadzić kiszonki jako źródło probiotyków. Produkty mleczne jak najbardziej powinny znajdować się w diecie, ale wybierać te bez laktozy.
Można wprowadzić zamienniki takie jak np. ksylitol, ale należy w bardzo małych ilościach, ponieważ są to dzieci, a także duże ilości np. ksylitolu mogą prowadzić do bóli brzucha, czy biegunki.
Warto wprowadzić też odpowiednie probiotyki i zastanowić się nad opowiednia suplementacją, ale tutaj już powinien pomóc dietetyk.
Zachęcam do wizyty u dietetyka :)
Pozdrawiam

Zapraszam na konsultacje w Wylecz Jelita. omówimy niezbędną diagnostykę i postępowanie