Dzień dobry, moja córka obecnie ma 10 miesięcy martwi mnie ze od ponad miesiąca nie mówi ma ma ma ta

4 odpowiedzi
Dzień dobry, moja córka obecnie ma 10 miesięcy martwi mnie ze od ponad miesiąca nie mówi ma ma ma ta ta ta wcześniej mówiła to bardzo często i chętnie, teraz jedynie ciagle mówi Nie I jakieś niezrozumiałe gaworzenie. Córka jest bardzo aktywna, sama zaczepia do zabawy ale martwi mnie brak sylab które już były a teraz zostało jedynie Nie. Czy powinniśmy się udać do jakiegoś lekarza czy to przeminie?
Proszę nie martwić się na zapas :) Jeżeli następuje widoczny rozwój innych umiejętności, prawdopodobnie maluch na jakiś czas zapomina o gaworzeniu a zaczyna stosować pierwsze świadome komunikaty.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dobry wieczór. Droga zatroskana mamo... Wspaniale jest obserwować jak nasz maluszek rozwija się pod względem ruchowym i komunikacyjnym nabywając nowe umiejętności. W rozwoju każdego maluszka są obecne tak zwane skoki rozwojowe okresy,w których w centralnym układzie nerwowym następuje wzrost połączeń nerwowych i dzięki temu dziecko uczy się, przyswaja. Następuje więc proces chwilowego zatrzymania w wykonywaniu wcześniej już nabytych umiejętności (w tym przypadku umiejętności werbalnych, które Pani wymieniła). Jednocześnie nabywa kolejne, nowe zdolności. W okresie 10 miesięcy córeczka powinna być bardzo aktywna ruchowo. W tym czasie może zachowywać się troszkę inaczej niż już Państwa do tego przyzwyczaiła. Mogą, ale muszą towarzyszyć temu takie ,,malutkie,, problemy np: kłopoty z zasypianiem,z jakością snu. Niechęć do jedzenia. Malec i jest czasem nadwrażliwy bo intensywniej niż zazwyczaj odbiera bodźce z otoczenia. Zaczyna wspinać się, czworakować. Proszę więc zadbać o bezpieczeństwo córeczki i stworzyć wokół niej przyjazne otoczenie, które nie stwarza zagrożeń. Kwestia rozwoju mowy wówczas schodzi chwilowo na drugi plan. Nie wyklucza to jednak bacznej obserwacji. Trzeba być uważnym i zaufać matczynej intuicji. To co powinno Panią zaniepokoić to ewentualne nie reagowanie na swoje imię. Gdyby córeczka nie zerkała w Państwa kierunku będąc w bezpośrednim kontakcie na przykład podczas zabawy na dywanie. Nie reagowała na mimikę twarzy. Nie wskazywała paluszkiem rzeczy, które chcę dosięgnąć. W tym okresie powinny zacząć pojawiać się onomatopeje czyli dźwięki naśladowcze. Jeśli w obrębie kilku tygodni sytuacja, w Państwa ocenie, nie ulegnie zmianie należałoby powtórzyć badanie słuchu. Skierowanie na taką diagnostykę wystawia lekarz prowadzący. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
czy dziecko reaguje na dźwięki? Podąża za nimi wzrokiem/odwraca głowę i jest zaciekawione?

Jeśli mają Państwo co do tego wątpliwość sugerowałabym profilaktyczne ponowienie przesiewowych badań słuchu. Uspokoi was to i wygasi występujące wątpliwości. Możecie zrobić je ze skierowaniem na NFZ, są bezbolesne i nieinwazyjne.

Bardzo możliwe, że aktualnie dziecko świeżo nabyło/nabędzie jakąś nową umiejętność np. ruchową i inne sfery (w tym mowa) są delikatnie wygaszone.

W razie dalszych wątpliwości proszę skonsultować się z lekarzem pediatrą lub logopedą wczesnej interwencji/specjalizującym się w pracy z niemowlętami.

Z pozdrowieniami,
AM
Dzień dobry, 10 miesiąc życia to etap szybkiego przygotowania do nadchodzących kroków milowych. Raczkowanie i gaworzenie samonaśladowcze powinno być ściśle połączone z pojawiającym się między 8- 9 miesiącem gestem komunikacyjnym wskazywania przedmiotów w celu poznawania ich słuchowego.
Potrzebna do tego jest uwaga i koncentracja.
Dodatkowo jeśli dziewczynka pozytywnie przeszła badanie przesiewowe słuchu to proszę spokojnie wspierać etapy rozwojowe. Jednak zawsze może Pani się udać na konsultację do neurologopedy, który oceni dziecko bardziej szczegółowo.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.