Dzień dobry, moja córka obecnie ma 10 miesięcy martwi mnie ze od ponad miesiąca nie mówi ma ma ma ta

4 odpowiedzi
Dzień dobry, moja córka obecnie ma 10 miesięcy martwi mnie ze od ponad miesiąca nie mówi ma ma ma ta ta ta wcześniej mówiła to bardzo często i chętnie, teraz jedynie ciagle mówi Nie I jakieś niezrozumiałe gaworzenie. Córka jest bardzo aktywna, sama zaczepia do zabawy ale martwi mnie brak sylab które już były a teraz zostało jedynie Nie. Czy powinniśmy się udać do jakiegoś lekarza czy to przeminie?
Proszę nie martwić się na zapas :) Jeżeli następuje widoczny rozwój innych umiejętności, prawdopodobnie maluch na jakiś czas zapomina o gaworzeniu a zaczyna stosować pierwsze świadome komunikaty.

Dobry wieczór. Droga zatroskana mamo... Wspaniale jest obserwować jak nasz maluszek rozwija się pod względem ruchowym i komunikacyjnym nabywając nowe umiejętności. W rozwoju każdego maluszka są obecne tak zwane skoki rozwojowe okresy,w których w centralnym układzie nerwowym następuje wzrost połączeń nerwowych i dzięki temu dziecko uczy się, przyswaja. Następuje więc proces chwilowego zatrzymania w wykonywaniu wcześniej już nabytych umiejętności (w tym przypadku umiejętności werbalnych, które Pani wymieniła). Jednocześnie nabywa kolejne, nowe zdolności. W okresie 10 miesięcy córeczka powinna być bardzo aktywna ruchowo. W tym czasie może zachowywać się troszkę inaczej niż już Państwa do tego przyzwyczaiła. Mogą, ale muszą towarzyszyć temu takie ,,malutkie,, problemy np: kłopoty z zasypianiem,z jakością snu. Niechęć do jedzenia. Malec i jest czasem nadwrażliwy bo intensywniej niż zazwyczaj odbiera bodźce z otoczenia. Zaczyna wspinać się, czworakować. Proszę więc zadbać o bezpieczeństwo córeczki i stworzyć wokół niej przyjazne otoczenie, które nie stwarza zagrożeń. Kwestia rozwoju mowy wówczas schodzi chwilowo na drugi plan. Nie wyklucza to jednak bacznej obserwacji. Trzeba być uważnym i zaufać matczynej intuicji. To co powinno Panią zaniepokoić to ewentualne nie reagowanie na swoje imię. Gdyby córeczka nie zerkała w Państwa kierunku będąc w bezpośrednim kontakcie na przykład podczas zabawy na dywanie. Nie reagowała na mimikę twarzy. Nie wskazywała paluszkiem rzeczy, które chcę dosięgnąć. W tym okresie powinny zacząć pojawiać się onomatopeje czyli dźwięki naśladowcze. Jeśli w obrębie kilku tygodni sytuacja, w Państwa ocenie, nie ulegnie zmianie należałoby powtórzyć badanie słuchu. Skierowanie na taką diagnostykę wystawia lekarz prowadzący. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
czy dziecko reaguje na dźwięki? Podąża za nimi wzrokiem/odwraca głowę i jest zaciekawione?

Jeśli mają Państwo co do tego wątpliwość sugerowałabym profilaktyczne ponowienie przesiewowych badań słuchu. Uspokoi was to i wygasi występujące wątpliwości. Możecie zrobić je ze skierowaniem na NFZ, są bezbolesne i nieinwazyjne.

Bardzo możliwe, że aktualnie dziecko świeżo nabyło/nabędzie jakąś nową umiejętność np. ruchową i inne sfery (w tym mowa) są delikatnie wygaszone.

W razie dalszych wątpliwości proszę skonsultować się z lekarzem pediatrą lub logopedą wczesnej interwencji/specjalizującym się w pracy z niemowlętami.

Z pozdrowieniami,
AM
Dzień dobry, 10 miesiąc życia to etap szybkiego przygotowania do nadchodzących kroków milowych. Raczkowanie i gaworzenie samonaśladowcze powinno być ściśle połączone z pojawiającym się między 8- 9 miesiącem gestem komunikacyjnym wskazywania przedmiotów w celu poznawania ich słuchowego.
Potrzebna do tego jest uwaga i koncentracja.
Dodatkowo jeśli dziewczynka pozytywnie przeszła badanie przesiewowe słuchu to proszę spokojnie wspierać etapy rozwojowe. Jednak zawsze może Pani się udać na konsultację do neurologopedy, który oceni dziecko bardziej szczegółowo.