Dzień dobry , moja córka ma 15 lat, duży problem z trądzikiem- twarz , dekolt , plecy oraz z nadmier

4 odpowiedzi
Moja córka ma 15 lat, duży problem z trądzikiem- twarz , dekolt , plecy oraz z nadmiernym owłosieniem. Dermatolog zalecił leczenie kurację witamina A. Otrzymałyśmy skierowanie do ginekologa z zaleceniem podania antykoncepcji. Pani dermatolog powiedziała,że jest to konieczność przy kuracji witaminą A . Pani ginekolog stwierdziła, że absolutnie nie wolno nam zgodzić się na kurację witaminą A . Zleciła badanie testosteronu i insuliny. W wyniku badań insulina w normie, a testosteron 33 , pani ginekolog stwierdziła,że jest zawyżony i to jest powód problemów zdrowotnych. Zaleciła kurację Syndi - 35. Czy to właściwe leczenie? A witamina A , nie jest zalecana w tej sytuacji?
Każdy taki przypadek należy traktować indywidualnie.

Trądzik i hirsuryzm to być może czubek góry lodowej. Nie widząc pacjentki nie mogę określić jak poważny jest ten trądzik i jaki jest stopień hirsutyzmu.

Badania hormonalne które zlecono to tylko mały wycinek badań które można (i należy) jeszcze zlecić przed włączeniem leczenia.

Nalezy rowniez zadac sobie pytanie czy to zwykly tradzik mlodzienczy czy moze guz wirylizujacy nadnercza a moze zespol psychosomatyczny imitujacy PCOS tzw "OBRONA ANDROGENOWA" - wymagająca psychoterapii. W wieku adolescencji młode damy, maja różne często poważne problemy osobiste, towarzyskie i rodzinne.

To temat bardzo indywidualny i czesto wymaga wspolpracy z innymi specjalistami.

Serdecznie zapraszam na konsultacje.

Proszę trzymać się tej Pani ginekolog. Na pewno pomoże Pani córce.
W pełni zgadzam się z wypowiedzią p dr Macieja Jędryczki
To okres trudny w życiu dla nastolatki
Z reguły przy leczeniu współpraca dermatologa oraz ginekologa
Pozdrawiam
Pani ginekolog jest niepoważna. Jeżeli córka współżyje to antykoncepcja tak ale inna, u 15 latki można zablokować tabletkami oś hormonalną i będą kłopoty z płodnością. Dermatolog wie co robi i wchodzenie w jego kompetencje jest nietaktem zawodowym. Tabletki antykoncepcyjne nie służą do leczenia ropnych zmian skóry, a z takimi ma do czynienia Pani córka, która jest jeszcze dzieckiem. Po prostu zwaliło mnie z nóg !!! Rozmowa z córką i uświadomienie. Z drugiej strony dermatolog nie może arbitralnie żądać stosowania tabletek antykoncepcyjnych, powinien użyć terminu antykoncepcja. Temat zawiły, przyznaję.