Dzień dobry. Mój synek wlasnie skoczył 4 lata. Do 3 roku życia rozwijał się wzorowo(ciąża I poród be

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Mój synek wlasnie skoczył 4 lata. Do 3 roku życia rozwijał się wzorowo(ciąża I poród bez problemow), kroki milowe równo o czasie, w tym szybko i ładnie zaczął mówić. Niepokój w przedszkolu wzbudziło to, że powtarzal słowa i zwroty jeszcze powyżej 3,5 roku życia i ogólnie mówił za mało jak na ten wiek. Zaczęliśmy chodzić do neurologopedy na terapię 3 razy w tygodniu, w tym metoda krakowska. Synek obecnie ma 4 lata, bardzo ładnie cwiczy, lubi to, robi postępy, opanował czytanie głosek. Jego mowa się rozwinęła, dużo pyta: co to, po co, dlaczego. Jest także juz dialog i dużo opowiadania, buzia wręcz mu się nie zamyka, ale czesto wciąż mowa jest sztywna i pewne echolalia wciąż się powtarzają. Przejawia się to glownie tym, że często powtarza rozne zwroty, pyta o te same rzeczy. Diagnozowalismy się w poradni PP. Oprócz tej mowy nie ma innych cech aspergera, rozwój intelektualny w normie. Jest bardzo towarzyski, sam szybko nawiązuje relacje z dziećmi, proponuje zabawy ale sie nie narzuca, jest wesoły, śmieje się i rozumie żarty adekwatnie do sytuacji, rozumie i nazywa emocje, bawi się naprzemiennie i na niby, jest empatyczny jeśli ktoś jest smutny albo placze. Nie widzę u niego fiksacji ani trzymania się jakiś przyzwyczajeń. Nie mial nigdy żadnych wybiórczości jedzeniowych ani dotykowych, diagnoza SI nic nie stwierdzila. Eeg wykazalo fale ostre, ale neurolog nie przejal sie tym. Rezonans glowy ok. Jednak ta mowa wciąż czasami pozostaje sztywna, codziennie pyta o to samo, uparcie powtarza te same zwroty, choć jest także bardzo dużo poprawnej mowy w całym natłoku jego słowotoku i codziennej gadaniny. W poradni Pani stwierdziła że jest to przypadek trudny do diagnozy, mowa niepokoi i może świadczyć o aspergerze, ale ciężko jednoznacznie określić czy jest to zespół. Moje pytanie, czy mowa przesadza o aspergerze? Czy taka sztywna mowa i powtórzenia u 4 latka mogą być jeszcze rozwojowe? DZIĘKUJĘ
Należałoby całościowo zobaczyć, poznać i pobyć z dzieckiem. To co u jednego dziecka jest niepokojące u innego przy innym usposobieniu może być rozwojowym etapem. Zapraszam.

W rozwoju dziecka ważne jest określenie na ile można doprowadzić do równowagi stosując stymulację i kompensacje. Każdy przypadek jest inny i należy go indywidualnie rozwiązywać.Można też stosować stymulację bezpośrednio na funkcje mózgowe.Moi pacjenci w tym dzieci z cechami ZA dobrze reagują na te treningi a do tego są łatwe w stosowaniu w zaciszu własnego domu.
Sugeruję wizytę: Neuroakustyczny trening mózgu sas - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,

zespół Aspergera jest diagnozowany przez zespół specjalistów w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Rozpoznanie stawia się na podstawie zebrania odpowiedniego wywiadu, wyników badań oraz dłuższej obserwacji dziecka.
Mowa może być czynnikiem dominującym, jeśli chodzi o stawianą diagnozę, jednak logopeda nie ma kompetencji do tego, żeby orzekać o zespole Aspergera lub jego braku na podstawie podanego przez Panią opisu. Życzę dużo zdrowia i spokoju dla Pani oraz syna. Mam nadzieję, że są Państwo pod dobrą opieką i specjaliści, w porozumieniu, ustalą najlepszy dla Państwa plan terapii.