Dzień dobry, mój mąż leczy się na depresję od kilku lat. Było lepiej, jednak zwolnienie z pracy (dwa

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mój mąż leczy się na depresję od kilku lat. Było lepiej, jednak zwolnienie z pracy (dwa lata temu) i problemy ze znalezieniem odpowiedniej (każda kolejna jest zła a to już 5 i też jest płacz choć dopiero zaczął w styczniu). Kolejne zmiany leków, szukanie kolejnych terapeutów nie przynosi rezultatów, wg niego każdy jest zły, nieodpowiedni. Wymyślanie kolejnych chorób, których nie potwierdził (dna moczanowa, ADHD, organiczne uszkodzenie mózgu). Znaleźliśmy terapeutkę,które specjalizuję się w terapii osób z ADHD i depresją. Nie podjął współpracy, bo nie jest przekonany do grupowej terapii. Teraz wraca do swojej dawnej terapeutki, która kilka miesięcy temu była wg niego fatalna. Częste kłamstwa, które odkrywam. W tym wszystkim mam wrażenie że jemu jest wygodnie żyć w depresji, każdy współczuję, głaszcze po głowie nic nie wymaga. Mi już brakuje sił i cierpliwości. Byłam na wizycie u psychiatry, która zgadzała się ze mną w każdej omawianej kwestii. I coraz częstsze odczucie, że on nie chce wyzdrowieć... Idziemy do innego psychiatry bo obecnie stwierdził że jest niezdiagnozowany. Nie mam pomysłu czy mogę mu pomóc i czy w ogóle się da. Może źle odbieram wszystkie sytuacje?
Dzień dobry! Mam poczucie, że mamy trochę za mało informacji, żeby mówić o konkretach. Może być tak jak Pani twierdzi, że on nie chce wyzdrowieć. Może warto zadać pytanie jakie ma korzyści z chorowania i czemu może nie chcieć wyzdrowieć. Na pewno zalecałabym kontynuowanie psychoterapii indywidualnej i farmakoterapii, ale też zastanowiłabym się czy nie dobrym rozwiązaniem mogłoby być spotkanie z terapeutą par. Być może porozmawianie w bezpiecznej przestrzeni o tym co Pani czuje i myśli i jak Pani widzi sytuację stworzy jakąś nową perspektywę? Pozdrawiam Katarzyna Balcerzak

Zgadzam się z przedmówczynią jeśli chodzi o Pani terapie indywidualną przede wszytkim i o to że taki krótki opis to mało zeby jednoznacznie wnioskować, ale wygląda na to że nie jest Pani w związku partnerskim tylko pełni Pani rolę wtórnej matki/opiekunki itp dla partnera... to pewnie dobry moment żeby przyjrzeć się temu dlaczego Pani weszła w taką rolę i w niej tkwi od wielu lat. Pozdrawiam serdecznie.