Dzień dobry, moim problemem jest chorobliwa zazdrość. Mam ogromną potrzebę kontroli każdego kroku p

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
moim problemem jest chorobliwa zazdrość. Mam ogromną potrzebę kontroli każdego kroku partnera - kiedy jej brak czuje strach, który aż paraliżuje. Zdarza się, że ten lęk towarzyszy mi od chwili obudzenia aż do momentu kiedy zasypiam. Widzę negatywny wpływ mojego zachowania na związek co jeszcze bardziej potęguje mój niepokój.
Szukam pomocy - psychoterapeuty, jednak nie jestem pewna jakiego terapeutę powinnam wybrać. Jaki kierunek terapii zajmuje się problemami tego typu?
Myślę że psychoterapia w nurcie humanistycznym lub psycho-dynamicznym może pomóc. W takich przypadkach warto jest sobie zadać pytania dotyczące jakie korzyści przynosi nam kontrola, znaczenie zaufania, źródła poczucia niepewności. Tak jak Pani zauważyła, takie zachowania mogą być destrukcyjne dla związku, pomimo że przecież u ich podstaw jest utrzymanie relacji.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani, zazdrość rozpoczyna się w głowie - ma Pani zapewne natarczywe, intruzywne myśli, myśli nt. niewierności Pani partnera, myśli, które powodują potrzebę kontroli, permanentną nieufność, oraz stały lęk. Polecam terapię CBT (cognitive behavioral therapy), podczas której zajmie się Pani nie tylko przyczynami Pani zazdrości, ale też konkretnymi technikami, które pozwolą na zmianę sposobu przeżywania zazdrości na bardziej zdrowy. Czego Pani życzę

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.