Dzień dobry, mama 76 lat zmaga się z bólem i silnym paleniem w odcinku lędźwiowym. Ból promieniuje m

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mama 76 lat zmaga się z bólem i silnym paleniem w odcinku lędźwiowym. Ból promieniuje m.in. do pachwiny. Jest na tyle silny, że występują nudności. Mama jest po badaniu krwi (delikatne odstępstwa od normy, którymi miałyśmy się nie przejmować), usg brzucha i gastroskopi (zdiagnozowano zapalenie żołądka, ale lekarz wykluczył powiązanie bólu z diagnozą). Do lekarza jakiej dziedziny możemy jeszcze się udać, żeby poprawnie zdiagnozować przyczynę bólu?
Dzień dobry. Rozumiem, że sytuacja z mamą może być zarówno dla niej, jak i Państwa niezwykle trudna i zrozumiała jest potrzeba znalezienia źródła bólu i rozpoczęcie optymalnego leczenia. Ból w odcinku lędźwiowym, który promieniuje do pachwiny, może mieć wiele różnych przyczyn, dlatego ważne jest dalsze poszukiwanie diagnozy.
W przypadku takiego bólu, warto rozważyć konsultację z lekarzem specjalizującym się w chorobach układu kostno-stawowego, czyli ortopedą. Ortopeda może zbadać staw biodrowy, kręgosłup lędźwiowy oraz inne struktury anatomiczne w poszukiwaniu przyczyny bólu.
Ponadto, jeśli ból promieniuje do pachwiny, istnieje również możliwość, że problem może być związany z układem moczowym, na przykład kamica nerkowa. W takim przypadku, wizyta u urologa może być konieczna.
Warto również wspomnieć o neurologu, który może zająć się diagnostyką bólów neuropatycznych lub kompresyjnych neuropatii, które mogą być przyczyną bólu promieniującego w odcinku lędźwiowym.
W każdym przypadku, kontynuowanie dialogu z lekarzami i dążenie do uzyskania jak najpełniejszej diagnozy jest kluczowe dla zapewnienia mamie odpowiedniej opieki i wyeliminowanie bólu. Zastanowiłbym się także nad zasadnością bardziej szczegółowych badań dla mamy/
W przypadku bólu w odcinku lędźwiowym promieniującego do pachwiny, mogą być zalecane następujące badania w celu zlokalizowania jego źródła:
MRI kręgosłupa lędźwiowego: Badanie to umożliwia dokładną ocenę struktur kręgosłupa, krążków międzykręgowych oraz tkanek miękkich, co pozwala na wykrycie ewentualnych zmian, takich jak dyskopatia, przepuklina dysku czy stenoza kanału kręgowego.
ew. Tomografia komputerowa (CT) kręgosłupa lędźwiowego: CT może być również przydatne w ocenie stanu kręgosłupa, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie uszkodzenia kości lub stenozy kanału kręgowego.
Badania obrazowe układu moczowego: W przypadku podejrzenia kamicy nerkowej lub innych schorzeń układu moczowego, mogą być zalecane badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa (CT) lub ultrasonografia nerek.
Badania neurologiczne: Ocena neurologiczna, w tym badania siły mięśniowej, czucia oraz odruchów, może pomóc w identyfikacji ewentualnych uszkodzeń nerwów, które mogą być przyczyną bólu promieniującego.
Badania laboratoryjne: Dodatkowe badania krwi, takie jak morfologia z rozmazem, OB, CRP, badania biochemiczne- fosfataza zasadowa, oznaczenie kinazy kreatynowej, D-dimerów, fibrynogenu oraz ocena poziomu kwasu moczowego, mogą być pomocne w diagnozie ewentualnych chorób, takich jak miejscowe stany zapalne, patologiczne wykrzepianie, kamica nerkowa czy zapalenie stawów.
Warto również omówić z lekarzem który dokładnie zbada Mamę inne możliwe przyczyny bólu i dostosować plan diagnostyczny dozaleceń lekarza. Dzięki temu będzie można lepiej zidentyfikować i zlokalizować źródło bólu, co umożliwi skuteczne wdrożenie odpowiedniego leczenia i uwolni Mamę od bólu lub znacznie go złagodzi. Pozdrawiam serdecznie.