Dzień Dobry, Mam w rodzinie dorosłą osobę z niepełnosprawnością intelektualną po MPD. Od jakiego

2 odpowiedzi
Mam w rodzinie dorosłą osobę z niepełnosprawnością intelektualną po MPD.
Od jakiegoś czasu osoba ta stała się bardzo agresywna. Jeżeli przyzwyczai się do jakiegoś stanu rzeczy np.: jednego obrusu, albo ubierania przez jego mamę/siostrę bluzki z długim rękawem to nie można tego zmieniać. Jest agresywny, krzyczy, szarpie, pije osobę i siebie. Jest bardzo zdenerwowany. Obecnie przy ponad 30 stopniach nie pozwala nawet podwinąć rękawa. Nie wiemy do jakiego specjalisty się udać. Jakie lekki powinien przyjmować. Ostatnio udaliśmy się na wizytę do psychiatry, ale nie udzielił nam żadnej pomocy. Jedyną radą było umieszczenie w zamkniętym ośrodku.
Witam przyczyny takiego zachowania mogą być różne w zależności od tego jaką opieką objęta jest osoba aktualnie czy uczęszcza na rehabilitację? Objawy autoagresywne i agresywne u osoby z niepełnosprawnością intelektualną występują na pewnym etapie ale przeważnie jest to objaw niespokojenia jakiś potrzeb które jeszcze nie zostały zidentyfikowane. Zalecalabym wizytę na początek u psychologa czy pedagoga specjalnego, w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych czy rehabilitacyjnych powinny być kompetentne osoby które wiedziałyby gdzie szukać pomocy w przypadku osob dorosłych, ewentualnie można szukać kontaktu przez fundacje, stowarzyszenia dla osob dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Nie wiem jaki stopień niepełnosprawności intelektualnej występuje , czy nastąpiły jakieś zmiany w życiu tej osoby ile dokladnie ma lat czy jest rehabilitowana czy jest włączona terapia SI , od jakiego czasu dokładnie nastąpiła zmiana w zachowaniu czy jest z czymś powiązana ?? To informacje które pomoglyby w identyfikacji problemu. Nie wykluczone że pomocne też będzie leczenie farmakologiczne leki wyciszajace ale w pierwszej kolejności próbowałabym zdiagnozować źródło dyskomfortu . Przy wyborze lekarza psychiatry kierowalabym się również jego doświadczeniem w pracy z osobami z niepelnosprawnosciami. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
osoby niepełnosprawne często potrzebują stałego porządku dnia, powtarzalnych rytuałów, przewidywalności. Dzięki temu czują się bezpiecznie. Inna sprawa osoby zupełnie zależne od innych osób nie mają wpływu na to co się z nimi dzieje. Potrzeba wpływu na swoje życie nie znika wraz z niepełnosprawnością. Może się wiązać z dużą frustracją u tych osób objawiającą się właśnie zachowaniami agresywnymi. Opieka nad dorosłymi niepełnosprawnymi to jest olbrzymie wyzwanie. Warto się zastanowić co jest najważniejsze i na co chcemy poświęcać energię. Można się zastanowić czy coś złego się stanie jeśli będzie na długi rękaw. Czasami warto odpuścić i zadbać o siebie, aby mieć siłę i energię na dalszą opiekę. Piesze Pani/Pan że to zachowanie trwa "od jakiegoś czasu". Może trzeba by się zastanowić czy za większym niż dotychczas przywiązaniem do rytuałów czy pojawieniem się/zwiększonym natężeniem zachowań agresywnych nie kryje się coś więcej. W jakim wieku jest ta osoba? Czy mogą to być wahania hormonalne związane z wiekiem? Czy osoba ta komunikuje, że ją coś boli? Może warto wybrać się do lekarza ogólnego i zrobić podstawową diagnostykę. Jeśli lekarz psychiatra nie udzielił pomocy może warto też skonsultować to z jeszcze jednym psychiatrą. Pozdrawiam serdecznie.