Mam pytanie mój tato jest prawie trzy lata po dwóch udarach. Coraz gorzej z jego mową.

6 odpowiedzi
Mam pytanie mój tato jest prawie trzy lata po dwóch udarach. Coraz gorzej z jego mową. Czy jest możliwość jakiejś pomocy? Czy jeszcze jakiś neurologopeda jest w stanie tacie choć odrobinę pomóc?
Zazwyczaj się mówi, że nadzieja gaśnie ostatnia. Zawsze można próbować, co prawda znaczącą poprawę można uzyskać zaczynając pracę zaraz po epizodzie i w ciągu roku od. Należy przede wszystkim skonsultować się z neurologiem i ustalić czy pogarszający stan mowy nie zwiastuje innych zmian w OUN (np. zmiany związane z wiekiem) oraz czy tato Pani jest zainteresowany terapią logopedyczną - po upewnieniu z tych dwóch źródeł w zależności od wskazówek można podjąć terapię logopedyczną, należy jednak liczyć się z tym, że po tak długim czasie od epizodu udarowego można nie uzyskać żadnego efektu. Pozdrawiam serdecznie i rzyczę tacie zdrowia.

Jedynie terapia neurologopedyczna jest w stanie pomóc. To prawda jednak, że im później od znaczenia, tym efekty są mniejsze i wymagają większego wysiłku pacjenta. Najważniejsza kwestia to czy Pani Tata jest chętny do ćwiczeń. Należy się również nastawić na mozolną i długotrwałą pracę.
Witam
Z tego co Pani pisze trudności z komunikacją nasilają się, więc w tym przypadku warto rozpocząć terapię.
Nawet jeśli nie przyniesie ona dużych rezultatów to na pewno spowolni i być może zatrzyma dalszy postęp występujących kłopotów z mową.
A to już jest dla pacjenta duży plus, który często poprawia jego samopoczucie, które znacznie wpływa na jego motywację do ćwiczeń z logopeda.
Dzień dobry.
Proszę zerknąć na mikropolaryzację mózgu. Co prawda jej skuteczność jest większa w niedługim okresie po wystąpieniu udaru, ale...
Proszę też kontaktować się z neurologopedami. Jeśli jest Pani z W-wy to są poradnie logopedyczne na NFZ.
Jasne, że praca nie będzie łatwa, ale...mamy przecież neuroplastyczność. Zatem do dzieła. Powodzenia dla Państwa!
Dzień dobry!
Trzy lata od epizodu to długi czas, ale zawsze trzeba wykorzystać wszelkie możliwe sposoby, by zwiększyć możliwości mózgu. Proszę spróbować też oprócz standardowej pracy z neurologopedą EEG Biofeedback. Pozdrawiam! życzę wytwałości !
Zapraszam na konsultację i terapię neurologopedyczną w Centrum Logospec. Zbadam Pani tatę i przekażę informacje o stanie komunikacji i funkcji językowych oraz o możliwościach ćwiczeń.
Pozdrawiam serdecznie