Dzień dobry. Mam, pytanie do psychologa i innych specjalistów. Czy można zmusić osobę pełnoletnią

2 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mam, pytanie do psychologa i innych specjalistów.
Czy można zmusić osobę pełnoletnią do odbywania egzorcyzmu ?
Mam siostrę, ma skończone 18 lat. Buntuję się przeciwko swojej rodzinie, nie dogaduję się z nimi, wiadomo : przepaść wiekowa. A rodzice na siłę chodzą po kościołach, zamawiają mszy uzdrawiające, chodzą do znachorów, kompinują coś z egzorcystami, nawet raz bez jej zgody matka zadzwoniła do egzorcysty i chciała zamówić wizytę do domu, bez jej wiedzy i zgody. Jak tak można ? Ojciec, ciągle powtarza, że trzeba wygonić z niej tego diabła, jakby sam miał jakiś problem. Nawet raz na siłę zawieźli ją na 2-godzinną mszę uzdrawiającą, ona nie chciała, ale ojciec ją zmusił i wywiózł na siłę, bardzo wtedy po powrocie płakała, wpadła w szał, nerwy, nie mogła się uspokoić, ale rodzice nie zwracali na to uwagi. Zawsze wywozili ją wszędzie na siłę, gdzie tylko mieli ochotę, ona nie miała nic do gadania. Przeżywała wtedy koszmar.
Jeżeli jest jakiś nastoletni bunt, przeciwko rodzinie to rozmawia się i pyta o zgodę na takie rzeczy. Prawda ?
Najlepsza według mnie byłaby psychoterapia ( indywidualna, rodzinna ). W jakim nurcie, proszę o podpowiedź.
To, normalne, że człowiek w okresie dojrzewania buntuje się przeciwko swoim rodzicom, a oni robią aferę o wszystko ( A to, za dużo wypiłaś alkoholu, nie pal papierosów, bo się uzależnisz, nie uprawiaj seksu, bo jesteś jeszcze na to za młoda. Kto normalny, w dzisiejszym świecie, w tym wieku nie uprawia seksu, przecież są zabezpieczenia. Imprezy też, nie wchodzą w grę, bo niby cię zgwałcą i będziesz przez to płakać. Ale to chyba jej ciało, może rozporządzać nim jak chce.
Jak wytłumaczyć rodzicom, żeby zaprzestali z tą kontrolą nie na miejscu, z tymi egzorcyzmami ? Proszę o odpowiedzi, chcę jej bardzo pomóc, nie chcę, żeby rodzina robiła jej takie rzeczy jak egzorcyzmy bez jej zgody, wykańczała ją psychicznie.
Czy jest prawnie na to jakiś paragraf ?
Dziękuję.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
jeżeli mamy do czynienia z osobą pełnoletnią, to jakiekolwiek zmuszanie jej do poddawania się praktykom religijnym lub innym czynnościom jest niezgodne z prawem i stanowi przemoc. Można się tutaj powołać zarówno na konstytucyjne prawo do wolności sumienia i wyznania, jak i na artykuły Kodeksu Karnego - w tym artykuł 189, 190a a w szczególności 191 KK.

Dzień dobry. Z tego co Pani pisze, to głównym obszarem do pracy są prawdopodobnie granice i komunikacja w rodzinie, określenie normatywności zachowań przejawianych przez członków rodziny, lęk. Wskazana byłaby terapia rodziny w nurcie systemowym. Warto też podpytać siostry, czy nie zechciałaby skorzystać z indywidualnej pomocy psychoterapeutycznej, np. w nurcie psychodynamicznym.