Dzień dobry, mam problem i potrzebuje trochę pomocy a trochę się wygadać. Nie potrafię się za siebi

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mam problem i potrzebuje trochę pomocy a trochę się wygadać.
Nie potrafię się za siebie zabrać, nie czuje do niczego motywacji nie potrafię się wziąć w garść. Próbowałem już wielu rzeczy, nic nie działa. Choruję na depresję (stwierdzoną) przez długi czas korzystałem z pomocy psychologa czy psychiatry, ale mam świadomość tego że ostatecznie i tak nikt niczego za mnie nie zrobi. I właśnie tutaj jest problem, ja nie potrafię nic zrobić sam jestem cały czas zmęczony i mimo że chciałbym robić więcej a nie tylko bezużytecznie siedzieć, powstrzymuje mnie przed tym psychiczna blokada przez co żyje najłatwiej jak się da. Nie wiem już co ja mam robić, proszę o jakąkolwiek (w miarę empatyczną i obiektywną) pomoc.
Stan o którym piszesz nazywamy anhedonią, w dłuższej perspektywie oznacza spadek motywacji do podejmowania aktywności. Trudno jest wymagać od siebie, aby robić i działać - jak mamy do czynienia z brakiem motywacji, niechęcią, utratą mocy, co wynika z depresji.
Jestem za tym, aby podjąć psychoterapię, aby posiadając profesjonalne wsparcie dać sobie szansę, aby ten stan okiełznać.

Dzień dobry
Oprócz psychoterapii polecam trening redukcji stresu Zapraszam na trening relaksacyjny online Poprzez ćwiczenia oddechowe, sofrologiczne, TRE, automasaże redukujemy stres w ciele a przez to uspokajamy się emocjonalnie, bardziej stabilizujemy nastrój, czujemy większą energię do działania i życia. Taka psychoterapia przez ciało ( bo jesteśmy jednością umysłu serca i ciała) zapraszam żeby spróbować
Sugeruję wizytę: Relaksacja - 40 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Rozumiem, że obecnie zmaga się Pan z depresją, a stan o którym Pan pisze to ciągłe zmęczenie i brak motywacji do podejmowania różnych działań, które być może kiedyś wydawały się Panu interesujące lub przynosiły przyjemność. Wydaje się także, że w Pańskiej wypowiedzi wybrzmiewa nuta krytycyzmu względem siebie, a zatem, być może, także złość na siebie. Pojawia się kilka pytań, tj.: czy jest Pan w stałym kontakcie z lekarzem psychiatrą i leczy Pan depresję farmakologicznie? Czy korzystał Pan z pomocy psychologa, czy psychoterapeuty? Czy spotkania miały charakter wsparcia psychologicznego, czy psychoterapii krótkoterminowej lub długoterminowej? Pisze Pan, że ma Pan świadomość, że nikt niczego za Pana nie zrobi, co wydaje się dobrze rokować jeśli chodzi o ewentualną pracę psychoterapeutyczną w przyszłości, ponieważ ostatecznie to pacjent wybiera jakie decyzje podejmuje w swoim życiu. Terapeuta na ogół nie udziela porad ani wskazówek, a jedynie wspiera proces rozumienia i poznawania mechanizmów, którymi pacjent na co dzień się kieruje, a które czasami są dla niego zupełnie niedostrzegalne. Rozumiem też, że poczucie, iż bardzo trudno obecnie zrobić coś samemu jest niezwykle frustrujące. Wydaje się, że rozważenie konsultacji z psychoterapeutą mogłoby być pomocne w precyzyjnym zdefiniowaniu aktualnych trudności z którymi Pan się zmaga. Psychoterapeuta po przeprowadzeniu z Panem szczegółowego wywiadu będzie w stanie pomóc w zdefiniowaniu obszarów do pracy terapeutycznej, określić jakiego rodzaju interwencje będą najbardziej wskazane dla Pana w tym momencie i wskazać odpowiednie formy leczenia. Myślę, iż to bardzo ważne, że zadał Pan to pytanie i rozumiem, że to jest dowód na to, że jest w Panu część, która chce sięgnąć po pomoc i szukać wsparcia w tym trudnym czasie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły i wytrwałości!
Karolina Kowalczyk