Dzień dobry, Mam mpd. Na codzień studiuje na ueku. Jest to mój ostatni rok więc nadchodzi dość ważny

3 odpowiedzi
Dzień dobry, Mam mpd. Na codzień studiuje na ueku. Jest to mój ostatni rok więc nadchodzi dość ważny okres w moim życiu (obrona, szukanie pracy itd). Czuje że coraz bardziej mnie to przerasta. Znaczy żeby stawić czoła nowym problemom, uciekam do mojej strefy komfortu (kanapa/netflix) którą rzadko ostatnio opuszczam. Ponadto mam problemy społeczne - boję się ostanio poznawcac nowych ludzi (szczególnie dziewczyn). Nie moge sie otworzyc przed nowymi osobami, jakbym się wstydził mojego mpd/mowy. A nigdy wcześniej z tym problemu nie mialem. Dam przykład ostatnio kumpluje się z koleżankami z uczelni. Chodzimy na koncerty razem i do kina, imprezujemy czasami. Z jedną gadamy juz od ponad pół roku na fb Flow jest calkiem dobre. Ale jak rozmawiamy w realu to mam jakąs blokade i się denerwuje. Nie tylko z tą jedną osobą mam ten problem. Ta blokada wystepuje np tez na imprezach. wszyscy mnie tam lubia, ale ja nie umiem sie otworzyc. Szukam specjalisty/psychoterapeuty w Krakowie. Czy mozna mi jakoś pomóc?
Witam serdecznie,
Z tego co przeczytalem to najwiekszym problemem (na chwile obecna) jest lek przed nieznanym. Ostatni rok studiow moze byc dosc przytlaczajacy poniewaz rosnie swiadomosc nadchodzacych zmian ale niestety te zmiany sa bardzo niestale. Czyli tak naprawde jest to lek przed tym jak bedzie wygladac wlasne zycie poniewaz jest 50% szans ze sie wszystko ulozy i jest rowniez 50% ze bedzie ciezko.
Z dalszej wypowiedzi wnioskuje ze mpd jest duza bariera w interakcjach socjalnych i tak naprawde tylko w internecie odnajdywana jest ulga poniewaz jakiekolwiek skutki mpd sa niezauwazalne.
W tej sytuacji radzilbym psychoterapie ktora skupilaby sie na dwoch rzeczach:
-Przetworzeniu leku jaki zostal stworzony przez nadchodzace zmiany.
-Pewnosci siebie, ktora w sposob znaczacy wplywa na podejmowane decyzje.

Polecalbym psychoterapeute pracujacego w podejsciu integracyjnym. Taki terapeuta wykorzysta elementy roznych modeli by skupic sie terapeutycznych potrzebach.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak

Każdy człowiek ma od czasu do czasu trudniejszy okres. Jest Pan akurat w jednym z najciekawszych momentów swego życia, tyle różnych możliwości. Może być trudno wybierać. Gdyby chciał Pan razem z psychoterapeutą je przejrzeć, to zapraszam na sesję online. Zachęcam, by kanapę zamienić np. na siłownię lub spacer :)
To naturalne, że mpd może powodować wiele ograniczeń natury zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Z Pana wypowiedzi wynika, że pkonał Pan w swoim życiu niejedno oraniczenie, czego gratuluję. Moment ukończenia studiów i wkraczania w pełną dorosłość jest dla każdego ogromnym wyzwaniem i naturalna jest obawa przed tym, co nowe, nieznane. Jeśli jednak zaczyna nas ograniczać, warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty.
Kraków to mekka psychoterapeutów różnych modalności i z pewnością znajdzie Pan dla siebie odpowiedniego specjalistę.
Życzę powodzenia.