Dzień dobry. Mam 39 lat. Od co najmniej 5 lat mam zasinienia na piersiach. Znajdują się wokół otoczk

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 39 lat. Od co najmniej 5 lat mam zasinienia na piersiach. Znajdują się wokół otoczki brodawki i rozchodzą wszerz. Plamy przeważnie są sino-fioletowe, czasem czerwone, bywa, że są słabo widoczne jasnobrązowe. Podejrzewam, że to zależy od ucieplenia skóry. Początkowo myślałam, że popękały mi naczynka krwionośne z powodu ciężkich piersi gdyż mam bardzo duży biust. Jednak z biegiem czasu zasinienia zaczęły zajmować coraz większą powierzchnię piersi. W internecie natknęłam się na zdjęcie chłoniaka skóry. Pierś na zdjęciu była bardzo podobna do moich, jedynie plamy były jasnobrązowe a u mnie są przeważnie fioletowo-czerwone. 2 lata temu pokazałam piersi u dermatologa w Polsce. Była zima a ja na udach miałam "marmurki" więc Pani dr stwierdziła livedo na piersiach. W tym miejscu muszę nadmienić, że plamy marmurkowe na nogach mam tylko w zimie natomiast plamy na piersiach cały rok, w lecie również. Równocześnie dr zdecydowanie wykluczyła chłoniaka skóry (wzrokowo). Trochę mnie to uspokoiło. Jednak od jakiegoś czasu zauważyłam, że zasinienia przybierają również kształt obrączki lub układają się we wzorki typu plaster miodu czy siatka, przy czym "oczka" tej siatki są białe (skóra nie zmnieniona). Nieciekawie to wygląda. To już nawet nie jest zwykłe zasinienie tylko nie wiadomo co. Również otoczka brodawki jest blada, jakby pozbawiona pigmentu. Nie da się określić jej granic. Zaczęłam się poważnie martwić głównie o chłoniaka skóry. Do lekarza wybieram się w przyszłym tygodniu. Nie wiem czy dostanę skierowanie do specjalisty. Obecnie mieszkam za granicą a tu trochę inaczej podchodzi się do spraw zdrowia. Bardzo proszę o choćby ogólne nakierowanie mnie jakich chorób mogą dotyczyć opisane zmiany i ewentualnie jakie badania wykonać. Dodam jeszcze, że 5 miesięcy temu robiłam usg piersi i oprócz małej torbieli w jednej z nich nie mam żadnych innych zmian. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Witam,
Nalezalo by przeprowadzic dokladna diagnostyke zmian w oparciu o biopsje zmian skórnych oraz badania immunologiczne ( skladowe dopełniacza i przeciwciala) . Proponuje wykonanie takze kapilaroskopii
pozdrawiam

Witam!
Przy zmianach typu livedo warto wykonać badanie z krwi na obecność przeciwciał ANA2. Celem wykluczenia chłoniaka można pobrać wycinek skóry do badania histopatologicznego, jednak wiąże się to z powstaniem blizny. Zapraszam na konsultację