Dzień dobry. Mam 28 lat, zmagam się z nieśmiałością/lękiem przed kobietami. Nigdy nie byłem w zw

2 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mam 28 lat, zmagam się z nieśmiałością/lękiem przed kobietami.
Nigdy nie byłem w związku, pierwsze doświadczenia seksualne miałem dopiero w wieku 26 lat.. Mam ogromny problem z podejściem, podtrzymaniem rozmowy. Nie potrafię się przełamać, nie rozumiem dlaczego podświadomość tak bardzo boi się kobiet, tym bardziej że przez większość życia miałem spore powodzenie ( Były lata, gdzie praktycznie nie wychodziłem z domu... ). Pochodzę z zimnej rodziny, gdzie ojciec nadużywał alkoholu, ale moje relacje z mamą były bardzo dobre. Niestety przez wiele lat odcinałem się od emocji. Próbowałem hipnozy, odbyłem kilka sesji z coachem, który specjalizuje się w fobiach ( sam mial silna fobie i z tego wyszedł ), ale to chyba niewiele dało, lub ja mam zbyt wygórowane oczekiwania.. Nie mam napadów paniki.. zwyczajnie się stresuję, "odcina mi mózg", mam pustkę w głowie, albo gadam głupoty.
Do kogo powinienem się zwrócić o pomoc? Seksuolog? Psychoterapeuta w nurcie poznawczo - behawioralnym?
Dzień dobry,
Terapia poznawczo-behawioralna może być pomocna w przypadku zgłaszanych przez Pana problemów. Zaletą tego podejścia jest skupienie się na przekonaniach i ich modyfikacja z pomocą technik poznawczych, ale też zachowań. Istotne jest poznanie mechanizmów, które podtrzymują problemowe myślenie (np. przekonania o atrakcyjności/nieatrakcyjności) oraz problemowe zachowania (np. unikanie sytuacji społecznych, unikanie sytuacji wywołujących trudne emocje). Jeśli Pana problem dotyczy również sfery seksualnej, warto może poszukać psychoterapeuty CBT, który dodatkowo jest seksuologiem.
Pozdrawiam,
Agata Trzcina

Witam Pana Serdecznie,
Mając na uwadze fachową wiedzę o DDA, to jest oczywiste, że problemy natury seksualnej zdarzają się bardzo często (przeprowadzałam testy na grupie badawczej). Najważniejsze znaleźć ten najważniejszy temat do pracy, który pomoże uwolnić napięcie z ciała:)
Serdecznie zapraszam
Ewa Guzowska