Dzień dobry. Mam 26 lat, dużą wadę wzroku (O.P. -6.75 dioptrii, O.L. -7.25 dioptrii), cienką rogówkę

4 odpowiedzi
Mam 26 lat, dużą wadę wzroku (O.P. -6.75 dioptrii, O.L. -7.25 dioptrii), cienką rogówkę (470/480 mikronów), jestem po zabiegu naprawy odwarstwiającej się siatkówki, wada stabilna od 3 lat. Zaprzestałam noszenie soczewek kontaktowych 2 miesiące temu. Spotykam się z dyskwalifikacją do laserowej korekcji wzroku (za cienka rogówka), jakie zabiegi/operacje mogłyby mi pomóc? Refrakcyjna wymiana soczewek? Soczewki fakijne? Czy istnieje coś, co pomogłoby mi dobrze widzieć bez noszenia okularów? Proszę o pomoc, byłabym wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki...
Tak duża wada wzroku, przy cienkiej rogówce nie nadaje się do laserowej korekcji wady. Można rozważyć refrakcyjna wymianę soczewek lub soczewki fakijne po badaniu kwalifikacyjnym, jskie da warunki anatomiczne.
Jednakże ze względu na wywiad , w pierwszej kolejności należałoby wykonać kontrolna ocenę obwodu siatkówki i Ew. oblaseriwanie laserem Argon, a także monitorować topografie i pachymetrie (grubość) rogówki po odstawieniu soczewek kontaktowych.

Pozdrawiam

Podzielam opinię poprzedniego lekarza, że należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć oko przed ewentualnym kolejnym odwarstwieniem, i przy tak cienkich rogówkach monitorować ciśnienie wewnątrzgałkowe (z uwzględnieniem pachymetrii) a także obserwować tarczę n. II pod kątem ew. jaskry. W przypadku wystąpienia zaćmy (możliwa po pewnym czasie po przebyciu witrektomii) uwzględnić przy wszczepianiu sztucznej soczewki długość gałki ocznej i wszczepić soczewki o mniejszej mocy. Tym sposobem pozbędzie się Pan/Pani korekcji okularowej do dali. Pozdrawiam.
Witam, jezeli pod nazwą - zabieg naprawy odwarstwiającej się siatkówki rozumiemy zabieg laserowy, to można podjąć , po ocenie stanu siatkówki, próbę zabiegu chirurgii refrakcyjnej. Przy kwalifikacji trzeba dokładnie sprawdzić wielkość wady wzroku, grubość rogówki i szerokość źrenicy oraz ocenić, jak wada resztkowa może pozostac i przedstawic Pani wyniki. Jeżeli wada resztkowa nie byłaby duża i Pani by ja akceptowała - to zapraszam na badanie kwalifikacyjne. Pozdrawiam
Przy tak niskiej pachymetrii (grubości rogówki) i w tym wieku leczeniem z wyboru są soczewki fakijne. Pozdrawiam