Dzień dobry! Ludzie bardzo często dużo czasu spędzają patrząc się w ekran smartfona, oglądając film

3 odpowiedzi
Dzień dobry!
Ludzie bardzo często dużo czasu spędzają patrząc się w ekran smartfona, oglądając filmy na youtube, chatując na whatsappie, wyszukując informacji w google. Bardzo łatwo wciągnąć się i uzależnić - czuję, że mam ten problem. Czuję przymus korzystania ze smartfona, spędzam przy nim nawet 4 godziny dziennie. Czy warto zrezygnować ze smartfona i używać zwykłego telefonu bez internetu?
Dzień dobry,
Jeżeli korzysta Pan/Pani ze smartfona dlatego, że Pan/Pani to lubi i robi to dla własnej przyjemności i ma z tego korzyść, nie musi Pan/Pani z tego rezygnować. Oczywiście warto ograniczyć czas korzystania ze smartfona ze względów zdrowotnych, przy nadmiernym spędzaniu czasu przy smartfonie cierpią nie tylko nasze oczy ale również m.in. powoduje to trudności z zasypianiem. W sytacji, kiedy czujemy przymus korzystania ze smartfona jest to niepokojący sygnał. W takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czy chcę użyć smatfona bo chcę coś sprawdzić czy z kimś się skontaktować, czy po prostu czuję niepokój gdy go nie używam od dłuższej chwili. Jeżeli to drugie, to myślę, że warto byłoby wprowadzić ograniczenia w czasie używania smartfona (np. tylko godzina dziennie i tylko w sytuacji, kiedy faktycznie potrzebuję go użyć), a jeśli to nie pomoże opcja używania zwykłego telefonu będzie jak najbardziej wskazana, choć z początku na pewno nie będzie to łatwe.
Życzę powodzenia!
Pozdrawiam
Aleksandra Jakubska

Kategorycznie warto ograniczyć czas korzystania ze smartfona, takie działanie odciska się korzystnie nie tylko na jakości snu i zdrowiu oczu i kręgosłupa, ale też motywacji do podejmowania innych wartościowych działań w życiu codziennym (badania pokazują, że korzystanie z aplikacji takich jak Fb, Instagram, a w szczególności Tiktok, negatywnie wpływa na układ dopaminergiczny związany z motywacją). Polecam aplikację Minimalist phone, pomaga zredukować i lepiej kontrolować czas spędzany "w telefonie".
Dzień dobry, bardzo ważne, że zauważa Pan/Pani problem i chcę nad nim pracować. Zrezygnowanie z telefonu z internetem może być pewnym rozwiązaniem. W pierwszej kolejności jednak proponuje zastanowienie się nad ustalenie zdrowych granic dotyczących korzystania z internetu, np. ustalenie czasu wolnego od ekranu (np. przed snem, rano, w czasie posiłku czy podczas spotkań z bliskimi) i stworzenie planu, który pomoże Ci tego przestrzegać. Warto też zastanowić się nad wyłączeniem niepotrzebnych powiadomień i znalezieniem alternatywnego zajęcia. Warto również poszukać wsparcia u bliskich lub specjalisty, który może pomóc poradzić sobie z tą sytuacją i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.