Dzień dobry. Kwalifikuje się to tylko do rehabilitacji? czy raczej do operacji? czekam na umówioną w

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Kwalifikuje się to tylko do rehabilitacji? czy raczej do operacji? czekam na umówioną wizytę u neurochirurga bo takie dostałam zalecenie od fizjoterapeuty.
Rozpoznanie (ICD-10): G54.2 DANE KLINICZNE: Zespół korzeniowy kręgosłupa szyjnego.
TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa szyjnego i pogranicza szyjno-piersiowego, w obrazach T1- i T2- zależnych, wszystkie przekroje.
OPIS: Zachowana lordoza szyjna. Drobna, pośrodkowo - lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego C2/C3, z modelowaniem worka oponowego. Osteofitoza dokanałowa, dootworowa, nasilona prawostronnie. Niewielka, lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego C3/C4 oraz osteofity dokanałowe, dootworowe po tej stronie, zmiany zwyrodnieniowe stawu międzykręgowego i unkowertebralnego, z potencjalnym uciskiem/modelowaniem lewego korzenia nerwu w zwężonym i zniekształconym otworze międzykręgowym. Na odcinku od C4/C5 do C6/C7 dominuje osteofitoza dokanałowa, dootworowa, nasilona lewostronnie oraz zmiany wytwórcze od strony stawów międzywyrostkowych i unkowertebralnych. Towarzyszące szerokie, ale płaskie, pośrodkowe przepukliny/protruzje krążków międzykręgowych. Kompleksy zmian zwyrodnieniowych wpuklają się dokanałowo do 3- 4 mm, wywierają ucisk na worek oponowy, graniczą z brzuszną powierzchnią rdzenia szyjnego. Zmiany dootworowe, z potencjalnym uciskiem/modelowaniem struktur korzeni nerwów w zwężonych i zniekształconych otworach międzykręgowych. Widoczna jedynie na przekrojach sagitalnych pośrodkowo - prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego Th2/Th3, z uciskiem worka oponowego. Kanał kręgowy na odcinku C4/C5-C6/C7 zwężony, z wymiarem A-P do 9-10 mm.
Krążki międzykręgowe od C4/C5 do C6/C7 obniżone, z niskim sygnałem, o cechach odwodnienia. Przykrążkowo dyskretny obrzęk szpiku. W mniejszym stopniu odwodniony jest krążek C3/C4. Rdzeń szyjny nieuciśnięty, o prawidłowej intensywności sygnału.

WNIOSKI: Drobne przepukliny/protruzje i zwyrodnienia kostne w odcinku szyjnym, z nasileniem C4/C5-C6/C7, z potencjalnym uciskiem/modelowaniem niektórych korzeni nerwów w otworach międzykręgowych.
Dzień dobry!
To zaleczy Pana/Pani aktualnego stanu i czy jest ograniczenie ruchomości szyi i duży ból, czy nie ma problemu w codziennych czynnościach.
Warto udać się do fizjoterapeuty, on zrobi dokładny wywiad, wykona testy, zobaczy kiedy występuje ból, drętwienie i oceni czy jest w stanie pomóc ;)
Pozdrawiam!

Witam! W pełni się zgadzam. Nigdy nie leczy się opisu, tylko Pacjenta. Wszystko zależy jak sie Pan/Pani czuje i jak wyjdzie badanie. Warto, aby fizjo spojrzał na płytę, a nie tylko opis. Tak czy siak, co by nie powiedział neurochirurg, warto wybrać się jeszcze do fizjo. Odrobinę inaczej patrzymy na pewne zagadnienia. Pozdrawiam!
Sugeruję wizytę: Terapia manualna (pierwsza wizyta, konsultacja + diagnoza + zabieg) - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Wskazaniami do operacji są: znaczne/ całkowite osłabienie siły mięśniowej kończyny górnej lub ból który utrzymuje się kilka miesięcy i jest nie do wytrzymania a prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja nie daje skutków. Oczywiście objawy czyli osłabienie siły mięśniowej czy ból muszą korespondować z opisem rezonansu. Proszę zwrócić uwagę aby na wizycie oceniono siłę mięśniową kończyn górnych bo to jest podstawa. Nie leczymy opisu tylko Pacjenta. Pozdrawiam Jarosław Komosa Fizjoterapeuta Konstancin
To zależy od realnego funkcjonowania w codziennym życiu, a nie opisu. Pozdrawiam!