Dzień dobry. Kierując się obstrukcjami po spożywaniu mleka krowiego w postaci napoju bądź dodatku do

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Kierując się obstrukcjami po spożywaniu mleka krowiego w postaci napoju bądź dodatku do płatków śniadaniowych/musli, wykonałam testy genetyczne na nietolerancję laktozy typu dorosłego, metodą PCR, z wynikiem C/C. W związku z tym chciałabym poprosić o radę, czy powinnam przyjmować suplementy diety zawierające enzym laktazy, typu Lactocontrol, i spożywać produkty mleczne czy też całkowicie zrezygnować z mleka zwierzęcego i jego pochodnych i przejść na dietę bez laktozy. Bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki.
Witam serdecznie ,
Jeżeli Pan/Pani nie ma problemów z dostępem do produktów bez laktozowych ,ja bym radziła wybrać tę formę żywienia jest ona dużo wygodniejsza od tabletek . Na rynku dostępna jest bardzo duża ilość produktów bez zawartości laktozy. Proszę nie rezygnować z nabiału jest on bardzo ważny w naszej diecie. Serdecznie pozdrawiam.

Testy genetyczne określają jedynie predyspozycję a nie rzeczywistą nietolerancję laktozy.
Zależy jak się Pani czuje. Jeśli po spożyciu produktów z laktozą występują u Pani problemy gastryczne to wtedy należy odrzucić produkty laktozowe. Jeśli nie stanowi to dla Pani problemu nie ma konieczności spożywania ich całkowicie. Jeśli natomiast ze względów smakowych chce Pani spożywać produkty nabiałowe to zachęcam do spożywania tych bezlaktozowych (aktualnie są łatwo dostępne). Tabletki z enzymami są trudniejsze w stosowaniu, ale również pomagają. Można je stosować w przypadku kiedy jest Pani u kogoś w gościach i nie ma dostępu do produktów bezlaktozowych, a chce spożyć nabiał.
Natomiast jeśli nie odczuwa Pani u siebie fizycznych dolegliwości po spożyciu nabiału to wtedy nie ma konieczności wchodzenia w niepotrzebne koszty z produktami bezlaktozowymi czy suplementami.