Dzień dobry, Jestem osobą dorosłą, podejrzewam u siebie ADHD, czy jeśli pójdę z tym do specjalisty

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Jestem osobą dorosłą, podejrzewam u siebie ADHD, czy jeśli pójdę z tym do specjalisty zostanę potraktowana poważnie? Czy w celu przebadania się w tym kierunku muszę udać się do psychologa/diagnosty czy psychiatra też może postawić taką diagnozę? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry. Nie chce odpowiadać z kogoś, natomiast nie wyobrażam sobie niepoważnego potraktowania Klienta (w przypadku psychologów) czy Pacjenta (w przypadku psychiatrów). A wracając do problemu, to jedną sprawa jest diagnoza, a drugą to co z tą wiedza można zrobić. W przypadku psychiatry należy się liczyć, że zastosuje jakieś leczenie farmakologiczne. Natomiast psycholog zaproponuje terapię. Jednocześnie jaka by ta diagnoza nie była, to zdecydowanie warto zająć się znalezieniem rozwiązania problemów, które wynikają z sytuacji, które powstały z wyniku domniemanego ADHD. Terapię taką można też rozpocząć bez przeprowadzania diagnozy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Dziękuję za Pani pytanie. Rozumiem, że obawia się Pani złego potraktowania ze strony specjalisty. Niestety nie da się tego wykluczyć, ale zdecydowana większość psychologów/psychiatrów będzie starała się Pani jak najbardziej pomóc. Postawienie formalnej diagnozy ADHD to zazwyczaj wieloetapowy proces, w którym bierze udział zarówno psycholog, jak i psychiatra. Dostępny jest też szybki test przesiewowy, stworzony przez WHO (Adult ADHD Self-Report Scale, ASRS), który można wykonać samemu i jest łatwo dostępny w Internecie, również w polskiej wersji językowej. Serdecznie pozdrawiam, Wojciech Ilski.
Jak najbardziej obecnie ADHD może być diagnozowane u pacjentów w wieku dorosłym. Aby otrzymać diagnozę należy udać się do psychiatry, jeśli podejrzenia się potwierdzą, wówczas może być również dobrane odpowiednie leczenie farmakologiczne. Dodatkowo warto sięgnąć po wsparcie psychologa, psychoterapeuty, bo niezwykle ważne jest wsparcie w planowaniu, organizacji i zarządzaniu czasem, a także radzenie sobie z deficytami uwagi, impulsywnością i innymi trudnościami.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.