Dzień dobry , Jestem kobieta , mam 31 lat. Mam ogromne problemy z koncentracja , zaniki pamięci ,

2 odpowiedzi
Dzień dobry ,
Jestem kobieta , mam 31 lat.
Mam ogromne problemy z koncentracja , zaniki pamięci , ktoś coś do mnie mówi a ja - „ulatuje myślami”. Często próbuje skupić umysł na maxa by kogoś do końca wysłuchać i mój umysł nie przyswaja, nie przyjmuje tego co moj rozmówca do mnie mówi. Początek zdania wyłapuje nastepnie jakby nie słyszę końcówki chodz słuch mam doskonały . Dużo osób z mojego otoczenia mówi ,ze „nie słuchasz mnie - ulecialas gdzies myślami „ tepo patrzę w przestrzeń i widać ze nie słucham jakbym była w innym świecie. Próbuje czytać artykul w gazecie lub książkę- po minucie nie wiem co czytam.
Udałam się do nowej pracy w której 2-tyg szkolenie miało zakończyć się egzaminem pisemnym . Naprawdę robiłam notatki ,czytałam ( czułam ze nie wiem co czytam i tepo patrzyłam w kartke ) - nie zdałam.
Na poprawce ustnej egzaminator do mnie mowil- nie słyszałam co mówił , nie docierało do mnie co mówi .
Do jakiego specjalisty powinnam się udać ? Te problemy z koncentracja i pamięcią utrudniają mi życie, proszę serdecznie o radę
Dzień dobry,
Problemy, które Pani opisuje dobrze byłoby skonsultować najpierw z neurologiem, żeby wykluczyć ewentualne organiczne podłoże. Kolejny krok to konsultacja z psychologiem klinicznym. Objaw taki jak "niesłyszenie", trudności z koncentracją może być też skutkiem traumy, długotrwałego stresu, co nie będzie widoczne w badania, ale po wnikliwej analizie specjalisty z zakresu psychoterapii.
Istotne jest ustalenie przyczyny, czasu kiedy powstał objaw i jego funkcji w Pani życiu. Wiele fizycznych objawów ma swoje przyczyny w psychice. Nasz organizm reaguje na emocje poprzez skurcze mięśni, zwiększone ciśnienie krwi, rozszerzanie się lub kurczenie naczyń krwionośnych, a wymienione akcje wpływają na poziom naszego funkcjonowania w sferze poznawczej, emocjonalnej czy komfort życia poprzez napięcie lub ból. Jeśli wie Pani, że tak może być i w Pani przypadku to polecam skonsultować się ze specjalistą np. Psychoterapeutą humanistycznym, Gestalt, który w swojej pracy skupia się na objawach płynących z ciała.

Tutaj konieczna będzie dokładną diagnostyka. Warto najpierw udać się do neurologa. Jeżeli wyniki będą ok to następnym krokiem jest diagnoza psychiatryczna. Może to bowiem wynika zarówno z braku dostatecznej ilości snu, jak i traum czy zaburzeń neurorozwojowych np. ADHD. Jednak by jednoznacznie to stwierdzić należy przeprowadzić obszerny wywiad i wykonać odpowiednie testy. Ale warto! Bo skuteczna psychoedukacja czy psychoterapia znacząco poprawia komfort życia.