Dzień dobry. Jestem kobietą, mam 25lat. Od pewnego czasu zmagam się z ogromnym zmęczeniem i sennośc

2 odpowiedzi
Dzień dobry.
Jestem kobietą, mam 25lat. Od pewnego czasu zmagam się z ogromnym zmęczeniem i sennością. Zalecono wykonać badanie tarczycy. Dziś otrzymałam wyniki. Chciałam zapytać czy dla kobiety w moim wieku wyniki te są w normie?
TSH- 4,046 (0,27-4,20)
FT3- 5,67,. (3,90-6,84)
FT4-9,45, (7,4-21,0)
P/C anty TG- <0,9, (<4,0)
P/C anty TPO- 0,40 (<9,0)
Szanowna Pani,
Pani wyniki-zwłaszcza podwyższony poziom TSH i fT4 w dolnej granicy- normy wymagają konsultacji endokrynologicznej z ustaleniem wskazań do ewentualnego leczenia lewotyroksyną.
Z wyrazami szacunku,
N.Zawada

Szanowna Pani. Analizując wyniki badań tarczycy bierzemy pod uwagę nie tylko normy laboratoryjne, ale przede wszystkim normy funkcjonalne, powiązane z wiekiem pacjenta. Dla kobiety w Pani wieku optymalny poziom TSH powinien oscylować w granicach 1-2. Zaś poziom wolnych hormonów w okolicach 3/4 górnej normy. Warto również zrobić badanie USG tarczycy (pomimo niskiego poziomu przeciwciał). Część pacjentów z chorobą Hashimoto nie wytwarza przeciwciał, mając aktywne zapalenie tarczycy.
Ponadto o ewentualnej niedoczynności tarczycy świadczą zgłoszone przez Panią objawy.
Reasumując - powinna Pani udać się do endokrynologa, który wykona badanie USG podczas wizyty i przeanalizuje wszystkie aspekty i informacje o stanie Pani zdrowia (ew. zleci dodatkowe badania) i wdroży optymalne postępowanie farmakologiczne/lecznicze/dietetyczne itp.