Dzień dobry. Jestem alkoholiczką i od niedawna przyswajam wiedzę na temat tej choroby. Moje pytanie

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem alkoholiczką i od niedawna przyswajam wiedzę na temat tej choroby. Moje pytanie dotyczy właśnie określenia "choroba". Spoglądając na ICD-10, a także podsumowania ICD-11 pojawia się słowo "zaburzenie". Skoro alkoholizm uznawany jest za nieuleczalny tzn. alkoholikiem jest się całe życie, to dlaczego określa się go mianem zaburzenia - które z tego co zrozumiałam są uleczalne?
Tak, alkoholizm jest uznawany za zaburzenie. W klasyfikacji chorób psychicznych, takiej jak Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD) lub Diagnostyczny i Statystyczny Podręcznik Zaburzeń Psychicznych (DSM), alkoholizm jest opisywany jako zaburzenie używania substancji lub zaburzenie uzależnienia od substancji.

Alkoholizm charakteryzuje się utratą kontroli nad spożywaniem alkoholu, rozwijaniem tolerancji, fizyczną i psychiczną zależnością od alkoholu, a także negatywnymi skutkami spożywania alkoholu dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Osoba cierpiąca na alkoholizm często nie jest w stanie kontrolować ilości spożywanego alkoholu, co prowadzi do szeregu szkodliwych konsekwencji dla siebie i otoczenia.
Leczenie alkoholizmu często wymaga interwencji terapeutycznej, wsparcia społecznego i w niektórych przypadkach farmakoterapii. Jest to złożone zaburzenie, które wpływa na różne obszary życia jednostki, a skuteczne leczenie zazwyczaj wymaga wieloaspektowego podejścia.
Z wyrazami szacunku
Bartosz Petruczenko

Dzień dobry. To bardzo ważne pytanie, a terminologia używana w odniesieniu do problemów z alkoholem może być czasem myląca. Terminy "alkoholizm" i "zaburzenie alkoholowe" są używane zamiennie, ale mają pewne subtelne różnice w kontekście medycznym.

Alkoholizm:

Często jest używany jako nieformalne, potoczne określenie na stan, w którym osoba ma uzależnienie od alkoholu.
W przeszłości używano go jako terminu klinicznego, ale obecnie jest bardziej zastępowany przez bardziej precyzyjne terminy, takie jak "zaburzenie używania alkoholu" czy "zaburzenie alkoholowe".
Zaburzenie używania alkoholu / Zaburzenie alkoholowe:

W klasyfikacji chorób ICD (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych), terminy "zaburzenie używania alkoholu" (w ICD-10) i "zaburzenie alkoholowe" (w ICD-11) są używane, aby opisać zakres problemów związanych z konsumpcją alkoholu.
Te terminy obejmują zarówno problemy związane z nadmiernym spożyciem alkoholu, jak i uzależnienie od alkoholu.
W kontekście medycznym termin "zaburzenie" oznacza stan, który powoduje zakłócenie normalnego funkcjonowania. W przypadku "zaburzenia alkoholowego" jest to stan, w którym nadmierna konsumpcja alkoholu wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne danej osoby.

Niektórzy mogą twierdzić, że alkoholizm jest nieuleczalny, ale możliwe jest zarządzanie nim i utrzymanie abstynencji. Współczesne podejście do problemów związanych z alkoholem skupia się zarówno na leczeniu fizycznych aspektów uzależnienia, jak i na wsparciu psychospołecznym w procesie zdrowienia.

Ważne jest również zauważenie, że terminologia i klasyfikacje medyczne mogą ewoluować, a podejście do problemów z alkoholem ulega zmianom wraz z postępem w badaniach i zrozumieniu natury uzależnienia. W związku z tym, korzystanie z najnowszych klinicznych definicji może dostarczyć bardziej aktualnej i precyzyjnej perspektywy na temat problemów związanych z alkoholem. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. uzależnień.