Dzień dobry. Jaki nurt psychoterapii byłby najlepszy, aby przestać 'bać się żyć' i pozbyć się poczuc

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Jaki nurt psychoterapii byłby najlepszy, aby przestać 'bać się żyć' i pozbyć się poczucia winy, życia swoim życiem, a nie bycia z rodzicami i spełniania ich marzeń? Mam ponad dwadzieścia lat, jestem często na wyjazdach, mieszkałam w różnych krajach, ale zawsze wracam do domu rodzinnego z poczucia winy, że nie spędzam z nimi czasu, którego nie wiadomo, ile nam zostało. Będąc jednak w domu, czuję zastój, jakbym nic nie robiła i jest to zdecydowanie nie miejsce dla mnie, bo nie przepadam za tym miastem i czuję, że się tutaj marnuję. Ponadto pojawiły się nagłe ataki paniki i w najmniejszych sytuacjach doszukuję się zagrożenia.
Dzień dobry,
wybór nurtu psychoterapii dobranego adekwatnie do trudności to ważne zagadnienie. W pierwszym kroku ważne, aby wybrać metodę o naukowo udowodnionej skuteczności np. psychodynamiczną, TFP, systemową czy poznawczo-behawioralną. Kolejny krok to wybór psychoterapeuty o odpowiednich kwalifikacjach. Czyli osoby, która posiada certyfikat psychoterapeuty i/lub ukończyła całościowe szkolenie i/lub jest w trakcie. Psychoterapeuty, który jest zrzeszony w uznanych Towarzystwach - przestrzega wówczas standardów pracy i podlega ona superwizji. O kompetencje proszę śmiało pytać psychoterapeutów na konsultacjach, Ci z nas którzy pracują zgodnie ze sztuką nie mają problemu aby otwarcie mówić o kompetencjach.
Zazwyczaj terapię poprzedza udział w konsultacjach, których celem jest diagnoza problemu, ustalenie celów psychoterapii, omówienie zasad oraz podjęcie decyzji przez psychoterapeutę i pacjenta o chęci rozpoczęcia procesu. Proces odbywa się pomiędzy dwoma osobami, więc ważne dla pracy jest możliwość zawarcia porozumienia.
Na etapie konsultacji jeśli psychoterapeuta widzi iż pacjent ma problem w którym się nie specjalizuje, może przekierować dalej, np. terapeuta par może uznać, że aby skutecznie pomóc potrzebna jest najpierw terapia indywidualna.
Czytając Pani opis rekomendowałabym terapię wglądową, oczywiście decyzja powinna zostać podjęta podczas spotkania z psychoterapeutą.
Życzę Pani wszystkiego dobrego
Pozdrawiam,
Katarzyna Wieczorek

Proszę spróbować psychoanalizy lacanowskiej.