Dzień dobry, jaki czas wystarczy odczekać od wypicia kawy z mlekiem/ smietanką do wzięcia porannej p

2 odpowiedzi
Dzień dobry, jaki czas wystarczy odczekać od wypicia kawy z mlekiem/ smietanką do wzięcia porannej porcji witamin? Czy godzina/godzina 15 wystarczy? Milego weekendu, pozdrawiam
Dzień Dobry. Interakcja leków czy suplementów z żywnością może być różna od danego składnika. Dlatego konieczne jest uściślenie pytania. Natomiast zawsze odczekałabym minimum 30minut od spożycia kawy a przyjmowania witamin.

Kawa, szczególnie z dodatkiem mleka lub śmietanki, może wpływać na wchłanianie niektórych witamin i składników mineralnych. Kofeina zawarta w kawie ma właściwości diuretyczne, co oznacza, że może zwiększać wydalanie niektórych składników z organizmu.
Jeśli chodzi o czas oczekiwania po wypiciu kawy z mlekiem lub śmietanką przed zażyciem witamin, nie ma jednoznacznych wytycznych naukowych określających dokładny czas. Zaleca się jednak odczekanie określonego okresu czasu, aby zminimalizować potencjalne negatywne interakcje między kofeiną a składnikami odżywczymi oraz poprawić ich wchłanianie.
Ogólnie przyjmuje się, że oczekiwanie do około 1 godziny po wypiciu kawy zanim przyjmie się suplementy, może być rozsądnym podejściem.
Jeśli chodzi o twoje pytanie o 1 godzinę czy 1 godzinę i 15 minut, wydaje się, że jest to rozsądny okres czasu do oczekiwania, choć niektóre osoby mogą potrzebować trochę więcej czasu, szczególnie jeśli są szczególnie wrażliwe na kofeinę lub jeśli spożywają witaminy i składniki mineralne szczególnie wrażliwe na interakcje z kawą, jak żelazo czy wapń.