Dzień dobry, jaka jest różnica pomiędzy "Opinia psychologiczna" a "Ocena stanu psychicznego"? Potr

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
jaka jest różnica pomiędzy "Opinia psychologiczna" a "Ocena stanu psychicznego"?
Potrzebuję oceny mojego stanu psychicznego (po badaniach/testach psychologicznych).

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ocenę stanu psychicznego robi psychiatra rutynowo przy konsultacji pierwszej np na izbie przyjęć, chodzi o zorientowanie osoby co do niej samej i rzeczywistości oraz inne cechy stanu psychicznego.

Oceny stanu psychicznego dokonuje lekarz, psycholog lub psychoterapeuta - jest to opis stanu, w jakim pacjent znajduje się w chwili kontaktu ze specjalistą. Ocena stanu psychicznego obejmuje na przykład orientację pacjenta względem czasu, miejsca i własnej osoby, napęd psychoruchowy, ekspresję emocji, nastrój czy funkcje poznawcze.
Opinia psychologiczna jest natomiast głębszą analizą wybranego aspektu funkcjonowania pacjenta, zazwyczaj sporządzaną w oparciu nie tylko o wywiad czy obserwację, ale również testy psychometryczne. Zebranie materiału potrzebnego do sporządzenia opinii psychologicznej zazwyczaj wymaga kilku spotkań z pacjentem, po których psycholog interpretuje wyniki uzyskane podczas pomiaru psychometrycznego i w odniesieniu do celu, w jakim opinia ma być sporządzona - formułuje wnioski.