Dzień dobry. Jak powinna wyglądać dieta w przypadku kamicy nerkowej (szczawiany wapnia)? Jakie produ

3 odpowiedzi
Jak powinna wyglądać dieta w przypadku kamicy nerkowej (szczawiany wapnia)? Jakie produkty są najbardziej wskazane, a które powinno się wykluczyć z diety? Ile wody powinno się wypijać w ciągu dnia?
Dzień dobry, należałoby zastosować dietę dedykowaną pod kamicę nerkową, szczawianowo-wapniową - pod takim hasłem łatwo znaleźć zalecenia.

Należałoby ograniczyć spożycie soli w diecie + produktami zabronionymi będą: szpinak, szczaw, rabarbar, boćwina, figi suszone, czekolada, kakao, mocna herbata, kawa naturalna, konserwy mięsne i rybne, kiszonki, koncentraty zup i sosów, ostre przyprawy, przyprawy z dodatkiem glutaminianu sodu.

Dobowe zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników, ale 1,5 - 2,0 L/dob powinno być wystarczające.

Warto by było włączyć również suplementację witaminą D.

Z poważaniem, S.K.

Dzień dobry! Warto jeszcze zwrócić uwagę na ilość białka w diecie. Zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Tylko 10-12% energii powinno pochodzić z białka. Lepiej ograniczyć ilość spożywanego mięsa i ryb do porcji ok. 100-150g 2-3 razy w tygodniu. Wodę warto popijać małymi łyczkami przez cały dzień między posiłkami.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie, Dodam jeszcze, że kwas szczawiowy mający zdolność do tworzenia złogów (czyli nierozpuszczalnych soli) m.in. z wapniem dlatego należy uzupełnić dietę w produkty bogate w wapń jak mleko i przetwory mleczne (jeśli są tolerowane). Konieczne jest również zwiększenie aktywności fizycznej.
Warto zadbać o dodatkową podaż witamin z grupy B zwłaszcza B6. Ilość posiłków (a tym samym częstotliwość) jest kwestią indywidualną, dobieraną w zależności od chorób towarzyszących ale im mniejszy posiłek a częściej zjedzony (czyli np. co 3 godz.) to w tym przypadku lepiej. No i woda niezbędna, minimum 2 litry.
Pozdrawiam i życzę powodzenia :)