Dzień dobry, Jak pomóc bliskiej osobie, u której jest podejrzenie ortoreksji? Osoba ta mieszka ter

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Jak pomóc bliskiej osobie, u której jest podejrzenie ortoreksji? Osoba ta mieszka teraz w USA i ma utrudniony kontakt ze specjalistami z Polski. Badania krwi wyszły w normie. Jednak największym problemem jest to, że ona prawdopodobnie nie widzi problemu w swoim stanie zdrowia i nawykach żywieniowych, a każdy przejaw troski czy zwykłe pytania o samopoczucie bardzo ją irytują i momentalnie staje się zła. Obecnie żyje w ciągłym stresie. Nie wiemy jak jej pomóc.
Jeśli chodzi o zaobserwowane przez nas objawy to m.in. wyeliminowanie większości produktów z diety, posiłki wyłącznie w domu (kategorycznie zabrania sobie jedzenia na mieście nawet z innymi), większości wolnego czasu podyktowana pod przyrządzanie zdrowych posiłków, drastyczny spadek wagi, codzienne i intensywne treningi (bez dnia odpoczynku na regenerację). Bardzo proszę o poradę, czy można w jakikolwiek, delikatny sposób wpłynąć na osobę, by podjęła próbę szukania pomocy?
Zawsze warto podjąć temat, najlepiej skupić się właśnie na tym co się zmieniło i czy tej osobie tego nie brakuje ( np wyjść ze znajomymi) porozmawiać czy w życiu nic się nie wydarzyło, bo może obsesyjne pilnowanie jedzenia jest ucieczką od czegoś innego. Warto zasugerować rozmowę ze specjalistą.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Twoje obawy dotyczące bliskiej osoby są jak najbardziej zrozumiałe. Ortoreksja to poważny problem zdrowia psychicznego, który może mieć długotrwałe konsekwencje zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego. Warto podkreślić, że diagnoza i leczenie ortoreksji wymagają kompleksowego podejścia przez wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie dietetyki i psychologii. Jeżeli osoba ta mieszka w USA, mogę zasugerować, aby poszukała wsparcia profesjonalnego na miejscu. Istnieją tam różne formy telemedyczne oraz kliniki specjalizujące się w zaburzeniach odżywiania. Niestety, często osoby z ortoreksją nie zdają sobie sprawy z powagi swojego stanu. Dlatego ważne jest, aby podejść do tematu w sposób empatyczny i niekrytykujący. Komunikacja powinna być oparta na zrozumieniu i wsparciu, a nie na ocenie. Podsumowując, zdecydowanie warto, aby osoba ta skonsultowała się z odpowiednimi specjalistami. Ostateczna decyzja o podjęciu leczenia leży jednak w jej rękach i ważne jest, aby była w tym procesie wspierana, a nie krytykowana. Zachęcam do konsultacji z wykwalifikowanym dietetykiem i psychoterapeutą.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.