Dzień dobry, dwa miesiące temu zakończyłam czteroletnie leczenie paroksetyną zaburzeń lękowych. Podc

13 odpowiedzi
Dwa miesiące temu zakończyłam czteroletnie leczenie paroksetyną zaburzeń lękowych. Podczas farmakoterapii wszystko wydawało się proste, problemy zniknęły. Postanowiliśmy z mężem starać się o dziecko, odstawiłam leki. Niestety od tego czasu z każdym dniem czuję się coraz gorzej. Mniej więcej dwa tygodnie po zakończonej farmakoterapii zaczęłam intensywnie myśleć nad ciążą- co jeśli podczas ciąży będę się źle czuć, lęki wrócą a ja nie będę mogła zażyć żadnych środków uspokajających... Te myśli zaczęły mi towarzyszyć stale aż do wywołania wszystkich niepożądanych objawów których się bałam tj. bezsenność, ścisk w żołądku, stały lęk, brak możliwości wyciszenia się i relaksu, nadpobudliwość psychoruchowa i przeogromnie zły nastrój, wiecznie się zamartwiam, bo przecież chcę zostać mamą...To czego się tak bardzo bałam- pojawiło się. Co teraz? Co z planowaniem ciąży? Bardzo się martwię że nie przetrwam tych 9 miesięcy bez leków, że nie uda mi się utrzymać ciąży ze względu na stały stres...zapisałam się na intensywną psychoterapię psychodynamiczną, do psychoterapeuty który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń lękowych... Czy jest jeszcze dla mnie jakaś nadzieja?
Psychoterapia jest bardzo skuteczną i trwałą formą leczenia różnych zaburzeń, lękowych także. Psychoterapia psychodynamiczna wiąże się jednak czasami z odczuwaniem wielu trudnych i intensywnych emocji, warto więc porozmawiać na ten temat w kontekście ciąży zarówno z terapeutą, jak i lekarzem prowadzącym ciążę.

Dobre efekty (co potwierdzają badania) w leczeniu lęków osiąga terapia akceptacji i zaangażowania (AKT). Proszę znaleść w swoim miejscu zamieszkania i pójść na konsultację.
W Pani wiadomości pojawia się wiele pytań, lęków i obaw. Odstawienie leków może wiązać się z dużym stresem i obawami jak będzie Pani funkcjonować bez nich, jest to zmiana w Pani życiu. Psychoterapia to proces leczenia w którym będzie Pani mogła się zastanowić dlaczego Pani czuję się w taki sposób, skąd to się bierze i co można z tym zrobić. Psychoterapia ma na celu poprawę jakości życia i jest to metoda która, leczy źródła i objawy które Pani wypisała.
Życzę wytrwałości.
Dzień dobry! Musi być Pani w tej sytuacji ciężko. Ma Pani prawo odczuwać wiele trudnych emocji, w tym lęk. Psychoterapią z udowodnioną skutecznością w leczeniu zaburzeń lękowych jest terapia poznawczo-behawioralna. Jest psychoterapią krótkoterminową, która pozwala uzyskać efekty w trudnościach z lękiem w stosunkowo krótkim czasie, co może być bardzo pomocne w kontekście Pani planów dotyczących ciąży.
jednym z elementów radzenia sobie z lękiem jest zapanowanie nad gonitwą myśli i uzyskanie spokoju wewnętrznego. Do terapii, którą już Pani podjęła, zaproponowałabym treningi BIOFEDBACKU aby szybciej uzyskała Pani wewnętrzny spokój
Witam
Jest Pani pod opieką, skutki pojawią się w trakcie trwania terapii. Wiara w powodzenie dodaje skrzydeł życzę powodzenia
Alicja Serocka
Witam,
Jak najbardziej psychoterapia jest dobrym wyborem w kontekście trudności i objawów, o których Pani pisze. Leki wyciszają objawy, jednak do osiągnięcia trwałej zmiany może służyć psychoterapia. Proszę rozmawiać o tym, co dzieje się z Panią ze swoim terapeutą.
Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Marta Śmieszek
Witam Panią i jednocześnie współczuję, zaburzenia lękowe to bardzo przykre dolegliwości. Ale jest to do opanowania. Temat obszerny, nie da się tutaj tego wyjaśnić. Zapraszam na mój warsztat dotyczący lęku 16 marca w Łodzi. Pozdrawiam Dominika Mastalerz
Dzień dobry
Również polecam terapię biofeedback, która nie zakłóci pracy z psychoterapeutą psychodynamicznym a pozwoli zredukować objawy psychofizjologiczne lęku oraz pomoże w ich rozpoznawaniu i radzeniu sobie z nimi. Dodatkowo praca z ciałem, czasami wystarczy pokazać co należy robić. Jeśli środki finansowe na to Pani pozwalają proponuję znaleźć terapeutę biofeedback, który się w tym specjalizuje.
Powodzenia- proszę pamiętać, że każdy lęk można oswoić i nauczyć się z nim żyć- trzeba trochę czasu i pracy- a będzie mogła się Pani cieszyć z życia bez leków i starać się o dziadziusia.
Pozdrawiam
Zapraszam na eegbiofeedback. Obniza zdecydowanie lęk przezuwanie myśli co będzie uspakaja bez objawów ubocznych mozna stosowac w ciązy.
Dzień dobry. W Pani sytuacji polecam poszukanie psychoterapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Psychoterapia w tym nurcie jest bardzo skuteczną formą leczenia zaburzeń lękowych i depresyjnych, co niejednokrotnie zostało potwierdzone przez badania naukowe. Prawdziwa zmiana może nastąpić tylko poprzez terapię a nie leki, które mają też skutki uboczne. Kobietom w ciąży nie polecam terapii w nurcie psychodynamicznym, bowiem przynajmniej w początkowym okresie może nastąpić pogorszenie samopoczucia i to dość ryzykowne w obecnym Pani stanie. Życzę dużo zdrowia i radości. Pozdrawiam Katarzyna Ładniak-Grońska, AlmaMedic, psycholog, terapeutą par, diagnosta kliniczny
Leczenie zaburzeń lękowych powinno przebiegać dwutorowo - z jednej strony farmakoterapia z drugiej oddziaływania terapeutyczne. Bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych są techniki z nurtu poznawczo-behawioralnego. Psychoterapia pozwoli przepracować problemy, poznać ich źródło. Podczas terapii pacjent analizuje między innymi swoje przekonania, uczy się technik relaksacyjnych, radzenia sobie ze stresem. Terapia jest szczególnie zalecana w 1 trymestrze kiedy z uwagi na rozwijające się dziecko stosowanie leków psychiatrycznych niesie ze sobą zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Bywa, że niekiedy lęki są na tyle silne, że konieczne jest włączenie farmakoterapii - odbywa się to przy współpracy lekarza ginekologa z lekarzem psychiatrą. Bardzo pomocne w tym okresie może okazać się wsparcie najbliższych - rodziny, partnera, przyjaciół.
Witam!

W przypadku leków psychotropowych a szczególnie leków z grupy SSRI zalecenia ginekologiczne mówią o 6-miesięcznym okresie odstępu pomiędzy zakończenie stosowania leku a prokreacją. Jak Pani zapewne wiadomo wiąże się to z ryzykiem wad wrodzonych oraz innych działaniach niepożądanych leków na ciążę, dziecko na skutek stosowania w ciąży leków z grupy SSRI (jak również chlorprotiksenu) może urodzić się chore. Jednakże w praktyce zdarza się, że pacjentki, zachodzą w nieplanowaną ciążę podczas terapii i wówczas mniejszym złem dla dziecka jest utrzymanie leków, aby nie doszło do zaostrzenia choroby podstawowej co mogłoby stanowić większe zagrożenie dla płodu i matki. Korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko. W przypadku gdy ciąża jest planowana zawsze należy konsultować te plany z psychiatrą prowadzącym leczeniem oraz ginekologiem. W okresie remisji objawów i najlepiej odstawienia leków można starać się o dziecko. Zawsze należy pamiętać również o tym, że ciąża poprzez zmiany hormonalne może wpływać na stan psychiczny kobiety.
Prosze sie zastanowić również nad psychoterapia była by bardziej bezpieczniejsza niż leki.
Pozdrawiam serdecznie!