Dzień dobry.. dowiedziałam się niedawno, że mam naczyniaka jamistego centralnie w moście, ma 4mm, wi

1 odpowiedzi
Dowiedziałam się niedawno, że mam naczyniaka jamistego centralnie w moście, ma 4mm, wiec jest malutki. Za pół roku mam ponowny rezonans, ale ciagle o tym myśle. W sumie u neurologa za dużo się nie dowiedziałam. Mógłby mi ktoś zdradzić czy to coś może rosnąć? Jeśli tak to czy zawsze rośnie? I co dalej? Jak wyglada leczenie? Czy jest się czego bać? Skierowanie na pierwszy rezonans otrzymałam po przedstawieniu następujących objawów: prawie codziennie boli mnie głowa, rzadko kiedy leki pomagają, do tego co jakiś czas mam bardzo silne zawroty głowy, zmęczenie, w nocy mam również często uczucie jakbym miała coś (mokrego? Zimnego?) w głowie, z tylu, do tego uczucie drgawek, pogorszył mi się również wzrok. Mam 22 lata.
Prawdopodobnie naczyniak jest od czasu urodzenia. Niekiedy zdarza się, że ulega on powiększeniu, jednak najczęściej nie ulega zmianie. Naczyniaki jamiste leczy się neurochirurgicznie. We wspomnianej lokalizacji wydaje się, że jakikolwiek zabieg byłby obarczony zbyt wysokim ryzykiem. W razie niepowodzenia operacji, niezwykle trudnej technicznie, mogłaby nastąpić trwała utrata oddechu i śpiączka z koniecznością podtrzymywania życia za pomocą respiratora. Należy raz do roku wykonywać kontrolne badanie angio-MR głowy, aby śledzić stan naczyniaka. W przypadku ciąży poród powinien nastąpić drogą cięcia cesarskiego. Na co dzień należy dbać o prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, okresowo mierząc je. Nie należy dopuszczać do zaparć uraz unikać bardzo intensywnego wysiłku, zwłaszcza dźwigania ciężkich przedmiotów. Konieczność intensywnego parcia lub gwałtownego napinania wielu mięśni zagraża nagłym wzrostem ciśnienia i stanowiłoby potencjalne ryzyko pęknięcia naczyniaka, co mogłoby okazać się śmiertelne. Przestrzeganie zasad higieny w zakresie trybu życia przy tolerancji obecnych dolegliwości daje nadzieję na prowadzenie normalnej aktywności w życiu prywatnym i zawodowym, którego nagłego skrócenia nie należy się wówczas obawiać.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.