Dzień dobry, dlaczego po kawie dostaję szału? Staję się bardzo nadwrażliwa zwłaszcza na dzwieki, hał

1 odpowiedzi
Dzień dobry, dlaczego po kawie dostaję szału? Staję się bardzo nadwrażliwa zwłaszcza na dzwieki, hałasy dobiegające od sasiadów z innych mieszkań, wkurzaja mnie nawet ptaki przez zamkniete okna, i ogolnie jestem drazliwa, z godzinę od wypicia kawy zaczynaja się takie mini skurcze, co jest dziwne, bo suplementuję i magnez i wapn i potas i to wcale nie mało, o co moze chodzić? już kiedyś tak mialam po kawie a jeszce gorzej bylo po zielonej herbacie, ale minelo i przez dlugi dlugi czas mialam spokoj i teraz na nowo czuje, ze musze odstawic kawę, po kilku godzinach mam energetyczny zjazd, najchetniej poszlabym spać, a rozbudzam się dopiero na wieczór ok 20 w zasadzie jak juz powinnam sie przygotowywac do higieny snu, to jest chore jak dziwnie dziala na mnie a kawa, jakby pobudzala mnie po 10h od wypicia, czy to jest mozliwe? dodam, ze mam autyzm i chad i dość wrazliwy uklad nerwowoy, może w takim przypadku w ogole powinnam zrezygnować z pobudzaczy? dziękuję za przeczytanie i mozliwą odpowiedż. Milego dnia
Dzień dobry! Z tego co Pan/Pani opisuje wydaje mi się, że może mieć Pan/Pani problemy z kortyzolem lub innymi hormonami stresu typu dopamina, adrenalina. Na pewno przydałby się wnikliwy wywiad zdrowotno-żywieniowy, podstawowe i rozszerzone badania krwi, analiza stylu życia, poziomu stresu. Bardzo często przy przewlekłym stresie mamy duże niedobory witamin i składników mineralnych ( z uwagi na gorsze wchłanianie) oraz zaburzenia wydzielania kortyzolu czy adrenaliny. Wieczorne pobudzenie sugeruje wydzielanie kortyzolu, gdzie powinna zacząć wydzielać się już melatonina (hormon snu). Myślę, że warto odstawić kawę na jakiś czas lub pić bardzo małe ilości i zwrócić uwagę na stres, sen i regenerację organizmu.