Dzień dobry, czy to może wskazywać na czynnościową dusznicę bolesną: 1) czynniki ryzyka: palenie bi

1 odpowiedzi
Dzień dobry, czy to może wskazywać na czynnościową dusznicę bolesną:
1) czynniki ryzyka: palenie bierne, stres, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu, osłabienie tolerancji wysiłku, choroby sercowe w rodzinie, podwyższony kwas moczowy, dyslipidemia mieszana, stan przedcukrzycowy, podwyższone D-Dimery o 10, niedoczynność tarczycy, podwyższony wskaźnik aterogenności, CRP na ryzyku umiarkowanym;
2) występują skutki niedokrwienne w postaci: zwyrodnienia zastawki mitralnej, wydłużony QTC, nierówny rytm;
3) holter wykazał możliwe niedokrwienie mięśnia sercowego kilka krotnie;
4) test wysiłkowy klinicznie dodatni, z bólem ustępującym w spoczynku, EKG ujemny ale przy obciążeniu (6 Mets), z brakiem reakcji ciśnienia rozkurczowego, hipertonią powysiłkową, uśrednione QRS mogą wskazywać na próbę EKG dodatnią;
5) objawy to ból o charakterze ucisku, pieczenia przy wysiłkach, emocjach, zimnych powietrzu, ustępujący w spoczynku, trwający kilka minut, nie ma znaczenia na pozycje i oddychanie;
6) stan przedzawałowy rok temu;
7) UKG EF 60% bez zaburzeń kurczliwości odcinkowej w spoczynku.
Punkt 5 może wskazywać na chorobę wieńcową. Wynik testu wysiłkowego nie jest jednoznacznie zły - aczkolwiek bardzo podejrzany o chorobę. Sprawa o wiele zbyt poważna by rozstrzygać ją tak anonimowo. KONIECZNA konsultacja kardiologa, najlepiej z doświadczeniem w wykonywaniu koronarografii i prowadzeniu pacjentów z chorobą wieńcową, zagrażającym zawałem, w inwazyjnym leczeniu zawału, postępowaniu z pacjentami po zawale. To może być bardzo poważna sprawa, potencjalne zagrożenie życia.