Dzień dobry. Czy terapia EMDR jest pseudonauką, czy jej skuteczność jest potwierdzona badaniami empi

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Czy terapia EMDR jest pseudonauką, czy jej skuteczność jest potwierdzona badaniami empirycznymi? Pytam, gdyż czytałam sprzeczne opinie na jej temat. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. W ostatnich latach stosowanie terapii EMDR, zarówno w praktyce klinicznej, jak i w dziedzinie badań, gwałtownie wzrosło na całym świecie, w tym i w Polsce, co nieuchronnie doprowadziło do znacznego
wzrostu liczby publikacji naukowych potwierdzających jej skuteczność i bezpieczeństwo w leczeniu niektórych zaburzeń. W ostatnich latach wiele z tych publikacji koncentrowało się na badaniu mechanizmów działania leżących u podstaw tej formy psychoterapii. Istnieje wiele randomizowanych badań kontrolowanych terapii EMDR, które
wykazują skuteczność kliniczną tej formy psychoterapii. Skuteczność ta znajduje odzwierciedlenie w kilku metaanalizach i przeglądach
systematycznych. Większość wyników tych badań sugeruje, że terapia EMDR jest równie skuteczna, jak inne podejścia psychologiczne, takie jak CBT, CBT skoncentrowane na traumie, terapia ekspozycyjna lub terapia narracyjna. Można znaleźć również artykuły wskazujące
na wyższość EMDR w stosunku do CBT, jeśli chodzi o zmniejszenie objawów PTSD i lęku, lub pojedynczy przegląd, który pokazuje odwrotne wyniki, wyższość CBT w stosunku do EMDR i terapii ekspozycyjnej oraz narracyjnej.
Powyższe dane zaczerpnęłam ze strony tarumaidysocjacja.pl, gdzie są szczegółowo analizowane.
Moje doświadczenie terapeutyczne je potwierdzają. :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
przychylam się do opinii, iż terapia EMDR jest skuteczną, empirycznie udowodnioną metodą leczenia zaburzeń, których podłożem jest doświadczenie traumatyczne. Przynosi ona ulgę osobom zmagającym się z PTSD, ale także w zaburzeniach lękowych- lęku uogólnionym, fobiach, lęku społecznym.
Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość uporania się z objawem już w ciągu kilku sesji.
Trzeba pamiętać, że terapia EMDR może być przeprowadzona tylko przez specjalnie wyszkoloną osobę.
Jeżeli celem pacjenta jest wyleczenie natrętnych myśli, uczuć, obrazów- tzw. flashbacków związanych z traumatycznym doświadczeniem oraz zintegrowanie silnych emocji, nazwanie przeżyć, wówczas polecałabym odbycie sesji EMDR.
Skorzystanie z tej techniki nie wyklucza udziału w innych formach terapii, w tym długoterminowej psychoterapii psychodynamicznej.