Dzień dobry-czy przy diecie bogatoresztkowej(dużo jarzyn i owoców ze skórką,mało węglowodanów),którą

3 odpowiedzi
Czy przy diecie bogatoresztkowej(dużo jarzyn i owoców ze skórką,mało węglowodanów),którą stosuję długo,mogą pojawiać się w stolcu skórki lub czasem np.cebula,pestki pomidora.?-nie mam innych objawów niestrawności i nietolerancji ani innych kłopotów z przewodem pokarmowym.
W stolcu nie powinny pojawić się żadne niestrawione resztki pokarmu. Proponuję zrobić badania na nietolerancję w celu wykluczenia danych pokarmów a następnie włączenie odpowiednich probiotyków.

Jeżeli je Pan/Pani dużo błonnika, to czasem może się zdarzyć jakoś jego ślad w stolcu.
Ponieważ stosuje Pan/Pani tą dietę długo , mogło to osłabić pracę przewodu pokarmowego. Dobrze by było skonsultować się z osobą ,która zleciła tą dietę ,żeby dalej pokierowała postępowaniem, lub zasięgnąć opinii innego dietetyka .
Resztki jedzenia w stolcu to oznaka niepełnego trawienia pokarmów.
Niepełne trawienie posiłków może być związane np z osłabieniem pracy przewodu pokarmowego lub z chorobą jelit. Stolce z obecnością niestrawionych resztek pokarmu stanowią jeden z objawów (nieswoistego zapalenia jelit, szczególnie w postaci choroby Leśniowskiego-Crohna, celiakii,
zespołu SIBO (zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego), zespołu jelita drażliwego (IBS).
Zalecam wizytę u gastroenterologa i dietetyka. Jeśli wykluczy Pan/i chorobę, proszę z dietetykiem porozmawiać o zaleceniach dostosowanych indywidualnie dla Pana/i