Dzień dobry. Czy prawdą jest, że dorosły, który jako dziecko był otyłym "kanapowcem" odżywiającym si

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Czy prawdą jest, że dorosły, który jako dziecko był otyłym "kanapowcem" odżywiającym się słodyczami i fastfoodami - o ile w dorosłym życiu ma prawidłową wagę i odżywia się zdrowo - ma takie same szanse na zachowanie zdrowia jak dziecko, które od małego było żywione bezbłędnie (warzywami, owocami, kaszami itp.)? Pytam jako niegdyś kompletnie nie ruszające się, otyłe dziecko zmagające się z kompulsywnym obżeraniem cukrem (który w domu wciskano we mnie do granic możliwości), a dziś osoba dorosła z dobrymi wynikami badań, prawidłową wagą i zdrową dietą? Czy ryzyko zachorowania na różne choroby może być dziś u mnie takie, jak u dorosłego dziecka dietetyka, od małego żywionego bezbłędnie?
Witam. Na dobry stan zdrowia wpływa wiele czynników - od diety, od czynników środowiskowych tj. stan powietrza, narażenie na toksyny w miejscu np. pracy czy zamieszkania, stres i sposoby radzenia sobie z nim, skłonności dziedziczne, aktywność fizyczną, stosowanie używek, jakość snu, stosowanie chemicznych kosmetyków, ogólny poziom szczęścia w życiu i inne. To, że w okresie dzieciństwa odżywiał się Pan niewłaściwie i się nie ruszał, nie musi determinować tego, czy Pan na coś zachoruje czy nie. Najważniejsze jest to, co jest teraz. Myślę, że warto uwolnić się od przeszłości, bo przeszłość była, zaś najważniejsza jest chwila obecna :) Przyszłość zaś również nie jest nam znana i nie można jej dokładnie zaplanować - zarówno w kwestiach materialnych i technicznych (o czym przekonaliśmy się chyba wszyscy od pierwszej fali epidemii), jak i tych zdrowotnych. Znam osoby, które odżywiały się zdrowo, a niestety chorują. Znam również takie, które odżywiają się bardzo źle, a ich stan zdrowia jest dość dobry. Nie o żywność jedynie chodzi, choć jest szalenie ważna. Pozdrawiam serdecznie i proszę cieszyć się z tego, że czuje się Pan dobrze :)

Dzień dobry,

nieprawidłowe zachowania żywieniowe w okresie dzieciństwa mogą w życiu dorosłym powodować otyłość lub zespół metaboliczny. Jednakże normalizacja masy ciała i aktualne wdrażanie zasad prawidłowego żywienia może Pana ustrzec/ zdecydowanie opóźnić pojawienie się konsekwencji złej diety.