Dzień dobry, czy pomocy dietetyka warto zasięgnąć przy walce z uporczywym trądzikiem? Czy wykonanie

2 odpowiedzi
Czy pomocy dietetyka warto zasięgnąć przy walce z uporczywym trądzikiem? Czy wykonanie badań wskaże przyczynę trądziku? (niewłaściwa dieta / wybrakowana dieta / hormony)
W przebiegu zmian trądzikowych wyróżniamy kilka aspektów ich powstawania, utrzymania i zanikania. Do czynników zaostrzających zaliczyć można także nieprawidłową dietę, w niej kilka substancji czynnych zawartych w produktach, które nasilają choroby skóry. Istotna jest także wstępna analiza - określenie rodzaju trądziku, wykluczenie interakcji lekowych itp. W przypadku postawionej diagnozy, wdrażamy dietoterapię, której celem jest złagodzenie objawów klinicznych.Jest ona jednym z wielu elementów postępowania terapeutycznego, bardzo jednak istotnym!

Podejście naturalne skupia się na przyczynie powstawania trądziku i traktuje organizm w sposób holistyczny, a trądzik jako objawy poważniejszych zaburzeń. Istotna jest diagnostyka i sprawdzenie pewnych kluczowych aspektów jak:
– poziom glukozy we krwi
– problemy z trawieniem (SIBO, ZDJ, candida, nietolerancje pokarmowe, cieknące jelito)
– stan hormonów (inne choroby, cykl menstruacyjny, hormony stresu)
– dieta (składniki mikro i makro, niedobory, substancje szkodliwe, zbyt duża /mala podaż energetyczna)
– stres/wysiłek/sen
– prawidłowy detoks/odporność organizmu
W zależności od tego, w której kwestii widzimy pewne nieprawidłowości podejmowane jest odpowiednie leczenie. Zawsze pierwsza do poprawy jest dieta, a następnie można adresować pozostałe czynniki. Czasami nie można jednoznacznie stwierdzić co wywołuje brak równowagi w organizmie i podejmuje się kilka wielokierunkowych działań jednocześnie.

Przede wszystkim dieta z wyłączeniem nabiału oraz przetworzonych węglowodanów (mniej lub bardziej paleo)– unikanie owoców o wysokim IG oraz nadmiaru orzechów, nasion i innych Omega6– skupienie się na podrobach, zielonych sałatach, tłustych rybach, warzywach bogatych w siarkę – suplementacja mała dawką kwasu solnego – przyjmowanie tranu, cynku, B complex, selenu, chromu– oczyszczanie wątroby ziołami plus np. Pau Darco i/lub orzechem czarnym (Black Walnut)– wspomaganie odporności echinaceą i gorzknikiem kanadyjskim plus srebro koloidalne lub Oregon Grape Root– NAC oraz Alpha Lipolic Acid.

Pozdrawiam,
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.