Dzień dobry, Co powinienem zrobić w sytuacji w której od 2020 uwidoczniły się u mnie problemy psych
5
odpowiedzi
Dzień dobry,
Co powinienem zrobić w sytuacji w której od 2020 uwidoczniły się u mnie problemy psychiczne, nie zdałem szkoły, w 2023 nawet po zmianie szkoły na terapeutyczną nie dałem rady jej dokończyć, od 2023 siedzę w domu i czasami wychodzę z domu, bardzo rzadko sam, rzadko z rodzicem, pod koniec 2025 psycholog zdiagnozował u mnie spektrum autyzmu, ja w tą diagnozę nie wierzę, nie wiem co dalej zrobić, narazie jestem w takiej sytuacji oraz planujemy z rodzicem zmienić psychologa bo nie dogaduje się z nim.
Co powinienem zrobić w sytuacji w której od 2020 uwidoczniły się u mnie problemy psychiczne, nie zdałem szkoły, w 2023 nawet po zmianie szkoły na terapeutyczną nie dałem rady jej dokończyć, od 2023 siedzę w domu i czasami wychodzę z domu, bardzo rzadko sam, rzadko z rodzicem, pod koniec 2025 psycholog zdiagnozował u mnie spektrum autyzmu, ja w tą diagnozę nie wierzę, nie wiem co dalej zrobić, narazie jestem w takiej sytuacji oraz planujemy z rodzicem zmienić psychologa bo nie dogaduje się z nim.
Witam, trzeba dalej diagnozować może u lekarza psychiatry, warto rozważyć pójście na psychoterapię, która pomogła by Panu się jakoś zaktywizować i usprawnić funkcjonowanie. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Opisuje Pan bardzo trudny i przeciągający się okres, w którym wyraźnie widać pogorszenie funkcjonowania i wycofanie z codziennego życia. W takiej sytuacji najważniejsze jest, żeby nie zostawać z tym samemu i potraktować to jako sygnał do szerszej diagnozy i wsparcia.
Diagnoza ze spektrum autyzmu bywa dla wielu osób trudna do przyjęcia i często wymaga czasu, żeby ją zrozumieć. Warto jednak pamiętać, że rozpoznanie nie jest „etykietą”, tylko próbą wyjaśnienia trudności w funkcjonowaniu i dobrania odpowiedniej pomocy. Jeśli ma Pan wątpliwości, jak najbardziej zasadne jest wykonanie diagnozy różnicowej u innego specjalisty lub w zespole diagnostycznym.
W procesie diagnostycznym wykorzystuje się również standaryzowane narzędzia i kwestionariusze oraz wywiad kliniczny, które pomagają potwierdzić lub wykluczyć obecność zaburzeń ze spektrum autyzmu.
W Pana przypadku kluczowe wydaje się obecnie: ponowna, kompleksowa diagnoza (psychologiczna i psychiatryczna), ocena aktualnego stanu psychicznego oraz dobranie formy leczenia i wsparcia – zarówno terapeutycznego, jak i ewentualnie środowiskowego. Sama zmiana psychologa może być pomocna, jeśli relacja terapeutyczna nie działa, ale ważne, by nie zatrzymywać się tylko na „szukaniu kolejnej opinii”, lecz faktycznie kontynuować proces diagnostyczno-terapeutyczny.
W takich sytuacjach często bardzo pomocne jest regularne wsparcie psychoterapeutyczne, które pomaga stopniowo odbudowywać funkcjonowanie, wychodzenie z domu i poczucie wpływu na własne życie.
Diagnoza ze spektrum autyzmu bywa dla wielu osób trudna do przyjęcia i często wymaga czasu, żeby ją zrozumieć. Warto jednak pamiętać, że rozpoznanie nie jest „etykietą”, tylko próbą wyjaśnienia trudności w funkcjonowaniu i dobrania odpowiedniej pomocy. Jeśli ma Pan wątpliwości, jak najbardziej zasadne jest wykonanie diagnozy różnicowej u innego specjalisty lub w zespole diagnostycznym.
W procesie diagnostycznym wykorzystuje się również standaryzowane narzędzia i kwestionariusze oraz wywiad kliniczny, które pomagają potwierdzić lub wykluczyć obecność zaburzeń ze spektrum autyzmu.
W Pana przypadku kluczowe wydaje się obecnie: ponowna, kompleksowa diagnoza (psychologiczna i psychiatryczna), ocena aktualnego stanu psychicznego oraz dobranie formy leczenia i wsparcia – zarówno terapeutycznego, jak i ewentualnie środowiskowego. Sama zmiana psychologa może być pomocna, jeśli relacja terapeutyczna nie działa, ale ważne, by nie zatrzymywać się tylko na „szukaniu kolejnej opinii”, lecz faktycznie kontynuować proces diagnostyczno-terapeutyczny.
W takich sytuacjach często bardzo pomocne jest regularne wsparcie psychoterapeutyczne, które pomaga stopniowo odbudowywać funkcjonowanie, wychodzenie z domu i poczucie wpływu na własne życie.
Dzień dobry,
rozumiem, że od kilku lat zmaga się Pan z dużymi trudnościami i poczuciem zatrzymania. To bardzo obciążająca sytuacja. Wątpliwości wobec diagnozy są istotne – warto je spokojnie omówić i ewentualnie zweryfikować w dalszym procesie diagnostycznym.
Zmiana psychologa to dobry krok, jeśli nie czuje Pan porozumienia. Kluczowe będzie znalezienie specjalisty, z którym będzie Pan mógł zbudować relację i stopniowo pracować nad poprawą funkcjonowania, w swoim tempie.
Zapraszam na konsultację (online lub stacjonarnie), podczas której wspólnie przyjrzymy się Pana sytuacji i ustalimy dalsze kroki. Pozdrawiam serdecznie
rozumiem, że od kilku lat zmaga się Pan z dużymi trudnościami i poczuciem zatrzymania. To bardzo obciążająca sytuacja. Wątpliwości wobec diagnozy są istotne – warto je spokojnie omówić i ewentualnie zweryfikować w dalszym procesie diagnostycznym.
Zmiana psychologa to dobry krok, jeśli nie czuje Pan porozumienia. Kluczowe będzie znalezienie specjalisty, z którym będzie Pan mógł zbudować relację i stopniowo pracować nad poprawą funkcjonowania, w swoim tempie.
Zapraszam na konsultację (online lub stacjonarnie), podczas której wspólnie przyjrzymy się Pana sytuacji i ustalimy dalsze kroki. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Na pewno warto korzystać z pomocy specjalistów. Jeśli Pan nie dogaduje się z psychologiem to może Pan zmienić, z drugiej strony może być tak że psycholog czy inny specjalista będzie miał zdanie z którym Pan się nie zgadza. Na pewno warto udać się też do psychiatry w celu diagnozy, poza tym pracować z psychoterapeutą a nie z psychologiem - ma dużo większą wiedzę i kompetencje praktyczne. Jeśli potwierdzi się diagnoza spektrum autyzmu to najlepiej udać się do kogoś kto się w tym specjalizuje.
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Wojciechowska
Na pewno warto korzystać z pomocy specjalistów. Jeśli Pan nie dogaduje się z psychologiem to może Pan zmienić, z drugiej strony może być tak że psycholog czy inny specjalista będzie miał zdanie z którym Pan się nie zgadza. Na pewno warto udać się też do psychiatry w celu diagnozy, poza tym pracować z psychoterapeutą a nie z psychologiem - ma dużo większą wiedzę i kompetencje praktyczne. Jeśli potwierdzi się diagnoza spektrum autyzmu to najlepiej udać się do kogoś kto się w tym specjalizuje.
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Wojciechowska
Dzień dobry,
oczywiście jeśli pojawiają się wątpliwości wobec diagnozy, to warto skonsultować ją ponownie u innego specjalisty. Zaproponowałabym również konsultację u lekarza psychiatry - Pana trudności trwają od kilku lat i jak rozumiem utrudniają codzienne funkcjonowanie. Lekarz będzie mógł ocenić stan Pana zdrowia psychicznego i wskazać kierunek ewentualnego leczenia lub np. diagnostyki w kierunku autyzmu, jeśli też uzna to za konieczne.
Niezależnie od rozpoznania, kluczowe jest skupienie się na codziennych trudnościach (np. wychodzenie z domu, funkcjonowanie wśród ludzi) i stopniowe, małe kroki w ich przełamywaniu przy wsparciu terapeuty.
Pozdrawiam,
Anna Krążyńska
oczywiście jeśli pojawiają się wątpliwości wobec diagnozy, to warto skonsultować ją ponownie u innego specjalisty. Zaproponowałabym również konsultację u lekarza psychiatry - Pana trudności trwają od kilku lat i jak rozumiem utrudniają codzienne funkcjonowanie. Lekarz będzie mógł ocenić stan Pana zdrowia psychicznego i wskazać kierunek ewentualnego leczenia lub np. diagnostyki w kierunku autyzmu, jeśli też uzna to za konieczne.
Niezależnie od rozpoznania, kluczowe jest skupienie się na codziennych trudnościach (np. wychodzenie z domu, funkcjonowanie wśród ludzi) i stopniowe, małe kroki w ich przełamywaniu przy wsparciu terapeuty.
Pozdrawiam,
Anna Krążyńska
Podobne pytania
- Witam, chciałam zapytać o coś, co męczy mnie już od kilku lat. Jestem nastolatką i od dłuższego czasu próbuję trochę poprawić swoją sylwetkę. Nie chodzi mi o jakąś bardzo niską wagę ani o głodzenie się, tylko bardziej o to, żeby wyglądać trochę lepiej i czuć się dobrze ze sobą. Problem jest…
- Witam, mój 4-miesięczny niemowlak jest karmiony moim mlekiem. Od miesiąca ma AZS: suche, szorstkie, czerwone plamy na policzkach (bliżej uszu), szyi, przedramionach, ramionach i zgięciach przy dłoniach. Stolce płynne, pieniste, koloru „musztardowego) - oddaje raz na 4-8 dni (cała wypełniona pieluszka).…
- Dzień dobry, proszę o informację czy w moim przypadku są to sytuacje, które wymagają szerszych konsultacji z psychologiem. Jestem pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Zauważyłam u siebie nerwowość na różne sytuacje. Zaczęło się w pracy, w której pracuję od 10 lat, denerwuje mnie niekompetencja współpracowników…
- Dzień dobry. Ostatnio zrelacjonowałam państwu swoją historię ( bicie pieska przez mojego partnera, namawianie do zachowań seksualnych pod wpływem manipulacji, w miarę powrotu wspomnień także próba wymuszenia na mnie seksu pod wpływem alkoholu i zatajenie przede mną śmierci mamy bo ważniejsze…
- Lecze kiłę już 3 lata cały czas ma wachania miana 1: 4 za 1 miesiac 1;16 potem znowu 1:4 ,1:32 co to może być?
- Biorę Seronil 10 mg (całą tabletkę) od 6 tygodni. Odczuwam głównie dużą senność w ciągu dnia i dużo śpię, zarówno w dzień jak i w nocy. Nie widzę poprawy nastroju. Dodatkowo biorę Trittico na noc (pełną dawkę), a hydroksyzynę tylko doraźnie w trudniejszych momentach. Czy w takiej sytuacji należałoby…
- Elastopatia Dzień dobry, mam 21 lat i ortopeda parę lat temu stwierdził, że mam elastopatie ale nie robił mi żadnych konkretnych badań. Ostatnio mój stan zaczął się pogarszać- moje stawy bardzo głośno strzelają (kostki, biodra, barki) mam dość silny ból kolan i pleców (w krzyżu i łopatkach).…
- Muszę się poddać zabiegowi w szpitalu ale żadne argumenty do mnie nie przemawiają żeby się temu poddać. Miałam inna opcje ale uciekłam sprzed gabinetu. Nie wiem co robić?
- Mam problem z nawracajacym krwawieniem z odbytu. Poczatkwo krew byla tylko w kale pozniej pojawila sie na papierze. Po nasiadówkach z kory debu masciach na chwile bylo lepiej. Oprcz krwawienia czuje jeszcze poeczenie I pobolewanie w odbycie ogólny dyskomfort. Codziennie wieczorem jem siemie lniane…
- W pozycji leżącej na plecach pomiędzy mostkiem a pępkiem przy napięciu mięśni brzucha pojawia się uwypuklenie i tylko w tej pozycji przy napięciu, jak są roluznione to nic nie widać w pozycji stojącej też nie widoczne.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.