Dzień dobry! Chciałam zapytać czy możliwe jest żeby wczesne i nieracjonalne odchudzanie miało wpływ

1 odpowiedzi
Chciałam zapytać czy możliwe jest żeby wczesne i nieracjonalne odchudzanie miało wpływ na nieprawidłowy rozwój w okresie dojrzewania?
Miesiączkuje regularnie, ale według mnie mój biust nie rozwija się tak jak powinien. Nie wiem czy taka moja uroda czy po prostu sama sobie zaszkodziłam kilka lat temu.
Czy mogą u mnie występować zaburzenia hormonalne?
Osoby w młodym wieku, w okresie dojrzewania, u których masa ciała jest prawidłowa lub na skraju niedowagi, nie powinny stosować diet redukcyjnych, a już z pewnością pseudo diet (m.in. głodówki/posty, diety cud, a nawet i diety eliminacyjne stosowane bezpodstawnie), dotyczy to także osób dorosłych. Jednak dzieci i młodzież to grupa najbardziej wymagająca pod względem zapotrzebowania na określone składniki pokarmowe, by zapewnić odpowiedni rozwój, np. układu kostnego, układu nerwowego oraz odpowiednią pracę układu hormonalnego, układu krążenia, gospodarki węglowodanowej organizmu, a także wzmacniać koncentrację i pamięć.

Diety cud lub zwyczajne zaniedbanie diety (brak produktów bogatych np. w żelazo, wapń, kwasy tłuszczowe omega-3) poprzez m.in. zapominanie o posiłkach (np. zjadanie tylko jednego posiłku dziennie i to w pośpiechu nie zważając na jego skład), częste zajadanie się produktami bogatymi w cukry proste i/lub kwasy tłuszczowe typu trans, zwiększa ryzyko rozwoju niedokrwistości z niedoboru żelaza, wystąpienia problemów z układem kostnym (osteopenia, a w przyszłości osteoporoza), a także problemów z funkcjonowaniem tarczycy, zaburzeniami profilu lipidowego lub nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej.

Brak ruchu oraz sięganie po używki to kolejny element, który może "rozregulować" funkcjonowanie tak młodego organizmu.

Tak więc nierozsądne zachowania żywieniowe, prowadzenie niehigienicznego trybu życia sprzyja rozwojowi różnych jednostek chorobowych, w tym zaburzeń hormonalnych.

Natomiast opisywany (niezbyt szczegółowo) przez Panią problem warto skonsultować najpierw z lekarzem rodzinnym, który oceni sytuację i albo Panią uspokoi, że sytuacja jest naturalna i dotyka większość kobiet w Pani wieku, albo pokieruję Panią do kolejnych specjalistów.

Niestety trudno poradzić coś więcej na podstawie "według mnie mój biust nie rozwija się tak jak powinien".