Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, jaką dietę należy stosować przy ibs u 15-latki? Chodzi mi o

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, jaką dietę należy stosować przy ibs u 15-latki? Chodzi mi o poznanie konkretnych przykładów produktów, które można jeść. Chciałabym wiedzieć co pomaga, a co - trzeba zupełnie usunąć z diety. Jest to ibs z dużą przewagą biegunek i raczej rzadką obecnością zaparć. Ostatnio nasiliło się i przeszkadza rodzinie w normalnym funkcjonowaniu. Zwłaszcza jeśli chodzi o wakacje i szkołę. Dlatego bardzo chciałabym wiedzieć, jakie produkty podawać córce (zarówno do picia jak i jedzienia). Co podawać jej w czasie trwania biegunki i co podawać, żeby jej zapobiec? Czy są jakieś ziołowe herbaty, które mogą pomóc? Warzywa i owoce przeciw biegunkom? Jesteśmy w tym nowi, więc nawet najprostsze rady się przydadzą. Z góry dziękuję :)
Dzień dobry, warto w tej sytuacji pokusić się o przeprowadzenie wywiadu żywieniowego, ponieważ nie wiem co córka zwyczajowo jada. Każdy z pacjentów chorujących na IBS może mieć indywidualną nadwrażliwość na pewne produkty. Bardzo często do biegunek będą przyczyniać się produkty, które są bogate w fermentujące oligosacharydy, disacharydy i poliole (FODMAP). W takim przypadku biegunki mogą powodować np. produkty mleczne zawierające laktozę (np. mleko, twaróg, jogurty), słodziki z grupy polioli (np. ksylitol), produkty bogate we fruktozę (owoce, np. jabłka, gruszki, brzoskwinie), wiele warzyw (np. kapustne, cebulowe, strączkowe), a także zboża zawierające gluten (jęczmień, owies, pszenica i produkty z nich wytworzone). Jak widać lista produktów jest bardzo rozbudowana, dlatego najlepiej zaplanować taki jadłospis na dłuższą metę, uwzględniając objawy po wprowadzonych produktach, aby uniknąć nie tylko objawów choroby, ale także rutyny w żywieniu i niedoborów żywieniowych. W razie pytań zapraszam do kontaktu z poradnią Profidiet Wrocław, Dobrzykowice, Bolesławiec.

Dzień dobry,
W przypadku IBS zalecana jest dieta LOW FODMAP.
Zalecam Państwu konsultację u dietetyka klinicznego specjalizującego się w dietach medycznych - pacjentką jest osoba 15-letnia w fazie rozwoju i choćby tylko z tego powodu powinni Państwo zwrócić się do specjalisty, który na podstawie indywidualnego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego sformułuje zalecenia żywieniowe oraz jeśli będzie taka potrzeba przygotuje indywidualny plan żywieniowy. W przypadku dzieci, samodzielne eliminacje całych grup produktów, bez wiedzy i doświadczenia, stanowią ryzyko powikłań i uszczerbku na zdrowiu.
pozdrawiam serdecznie
Kamila Seifert-Jędrzejczak
Dietetyk medyczny
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry w przypadku Pani córki jadłospis powinien być przygotowany indywidualnie z uwzględnieniem zaleceń diety LOW FODMAP, prawidłowo zbilansowany, bez niedoborów pokarmowych. Jest to jednak tylko jeden z elementów programu żywieniowego, który powinien być dobrany indywidualnie. Zapraszam serdecznie na wizytę Kamila Dulęba -Dziębowska