Dzień dobry, chciałabym prosić o radę co mogę zrobić, aby pomóc mojej 7 letniej córce. Moja córka od

1 odpowiedzi
Dzień dobry, chciałabym prosić o radę co mogę zrobić, aby pomóc mojej 7 letniej córce. Moja córka od jakiegoś czasu boi się sama spać w swoim pokoju i ma napady szału złości, trudne do opanowania. Może zacznę od początku: córka spała ze mną od urodzenia do 3 lat, potem gdy urodziło się rodzeństwo (bliźniaki) spała ze swoim tatą. Od 6 roku życia (czyli ok. już 1 rok) śpi sama w swoim pokoju. Jednak od miesiąca przychodzi do nas w nocy i mówi, że boi się spać sama w pokoju. Boi się niektórych rzeczy, które były w pokoju i które wg niej mają oczy, nos (mikrofon, toaletka). Musieliśmy wynieść te rzeczy z jej pokoju. 2 tygodnie temu lunatykowała - zeszła na inne piętro domu (nigdy to się nie zdarzyło). Jest bardzo wrażliwym dzieckiem, od 5 roku pisze i czyta książki, rozwiązuje krzyżówki, jest bardzo mądra. Ogląda TV 1-2 h dziennie. Ma swój pokój gdzie rodzeństwo nie może wejść, bo ona lubi spokój, gdzie może się pobawić. Jednak ma naturę lękliwą i bardzo szybko wpada w złość, wręcz w histerię. Nie może jej opanować, krzyczy podczas tej histerii, że nie wie co ma zrobić, nie wie jak przestać, że nie może przestać płakać i krzyczeć. Wali w drzwi, rzuca zabawkami. Ta histeria wynika z drobnych sytuacji, np. , że czegoś nie dostanie, a to chce, albo kiedy jest nie po jej myśli. Od ostatniego miesiąca atak tej paniki/szału trudny do opanowania był już 3-4 razy. Nie wiem jaka może być tego przyczyna. Nic się nie zmieniło w naszym życiu ... Czy to z powodu wieku? Co powinnam zrobić? Czy udać się do specjalisty? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam,
Dzień dobry, ze swojej strony na odległość mogę polecić bajki terapeutyczne dot. lęków związanych z zasypianiem. Powodów takiego zachowania córki może być wiele. Może poprostu trzeba czasu i konserwacji, by wytworzyć nowy nawyk? Dziewczynka może nie rozumieć kolei rzeczy, szczególnie będąc starszą niż rodzeństwo. Od zazdrości, po strach przed ciemnością, albo nawet "potworem w szafie". Bajki terapeutyczne pięknie koją dziecięce problemy. Gdyby była możliwość, zaprosiłabym na hipnotererapię dziecięcą, by w dwa spotkania rozwiązać problem. Nadmierny lęk nigdy dla nikogo nie jest korzystny. Natomiast jeśli chodzi o lunatykowanie samo w sobie, to jest to typowe zanurzenie snu u dzieci w tym wieku i może się zdarzać i do 12 r.ż.. Proszę dziecka na siłę, nagle nie wybudzać, tylko "sterować" do łóżka, dbając o jej bezpieczeństwo. Pozdrawiam,