Córka w wieku 15 lat. Mówiła w pełni sprawnie natomiast, nagle w trakcie wypowiadanego zdania blokuj

8 odpowiedzi
Córka w wieku 15 lat. Mówiła w pełni sprawnie natomiast, nagle w trakcie wypowiadanego zdania blokuje się i nie może powiedzieć słowa.
Dzień dobry,
jeśli dobrze rozumiem, niepokoją Panią/Pana objawy podobne do tych towarzyszących jąkaniu/niepłynności mówienia. Najlepiej w takim wypadku udać się do logopedy.

Pozdrawiam, Marta

Opisywane objawy mogą wskazywać na niepłynności mówienia. Takie zaburzenia mogą pojawiać się na tle psychologicznym (np w wyniku stresu), neurologicznym, czy przy nieprawidłowym pobieraniu oddechu lub zbyt szybkim tempie mowy.
Na początek dobrze zastosować ćwiczenia relaksacyjno-oddechowe z uaktywnieniem przepony.

Należałoby udać się do logopedy w celu postawienia szczegółowej diagnozy lub ewentualnych dalszych badań.
Pozdrawiam,
Katarzyna Przewoźniak
Neurologopeda
Może warto poczekać. Zbliżyć się do córki. Poobserwować. Dopytać o znajomych? Może Jej nastrój spowodowany jest zbyt dużą pracą umysłową. Dopytałabym córkę czy dostrzega zmianę w swojej mowie? Powiedziałabym co Panią martwi. Zapytałabym czy Ona potrzebuje rozmowy z kimś ? Następnie naradziłabym się z Nią i wybrałabym specjalistę np. psychologa, doradcę rodzinnego, neurologopedę. Powodzenia.
Dzień dobry, problemami z płynnością mowy zajmuje się neurologopeda.Warto porozmawiać z córką i umówić konsultację np.online.Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 175 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, na początku należy zdiagnozować z jakim tak na prawdę rodzajem zaburzenia mowy mamy do czynienia i o jakim jest pochodzeniu. Ocenę płynności mowy powinien skutecznie przeprowadzić logopeda ogólny lub neurologopeda (czyli praktycznie każdy logopeda). Najważniejsze będzie określenie prawdziwej przyczyny jąkania i stopnia ryzyka rozwinięcia oraz zakresu tej niepłynności. Sytuacje, jak opisana w przypadku, sugerują nam manifestację jakiejś konkretnej predyspozycji biologicznej do mowy niepłynnej. Warto ją poznać jak najszybciej.
Dzień dobry,
Jeżeli mowa dziecka w jakikolwiek sposób nas niepokoi lub nie jesteśmy pewni jak postępować wobec jego trudności, powinniśmy zgłosić się do logopedy/neurologopedy, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i uzyskania wskazówek do pracy z dzieckiem. Najważniejsza na tym etapie jest diagnostyka i znalezienie źródła problemu gdyż od tego będzie zależało powodzenie terapii.
Dzień Dobry,
zachęcam do udania się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę. Na pewno w Pani mieście znajduje się osoba, która zajmuje się niepłynnością mowy.
Pozdrawiam
Dzień dobry, należy na wstępie podkreślić, że jąkanie (niepłynność mowy) nie jest jednostką chorobową, ale zespołem wielu różnych objawów. Wszystko to młodej osobie utrudnia komunikację w grupie społecznej i może powodować wtórnie zaburzenia emocjonalno-społeczne. O wyborze metody terapeutycznej powinien decydować logopeda we współpracy z psychologiem. Powinni oni dostosować metody do potrzeb i możliwości dziecka poddanego terapii. Powodzenia.